Ahoj holky. K neděli patří pohádka a pan pohádkář pro nás napsal moc krásnou a navíc aktuální k té naší páteční diskuzi o zdravém a ekologickém stravování. Nechte se jí trochu inspirovat, hodně pohladit a mějte krásnou neděli. Vaše Andrejka
O Mirce
Mirce se moc nechtělo chodit ven. Aby měla z čeho žít, nasadila v obýváku brambory. Potom na balkón převezla dvě středně velké lísky, něco sazenic jahod na přilepšenou a na volné místo nasadila květák, cukety a brokolici, ta je hodně léčivá. V ložnici nechávala pořád otevřené okno – spát v zimě je zdravé – a to vedlo na jižní stranu, tak se tam výborně dařilo dýním. Mají výživná semínka a z dužiny je výborná polívka. Sousedi na balkón moc nechodili, tak jí dovolili rozšířit balkónovou zahrádku i k nim, musela vždycky jen přelézt celkem nízký plůtek, který balkóny odděloval. V kuchyni se hodně pářilo, jak Mirka často vyvářela, bylo to takové pařeniště a rajčata si tam úplně lebedila. Jsou moc zdravá na játra. V Mirčině malé džungli se zabydlelo hodně hodných duchů. Nemají rádi beton. Mirka byla velmi spokojená a šťastná. Žila ekologicky, zdravě, přirozeně a s láskou. Možná jednou rozšíří své pěstovací království na střechu jejich paneláku, to by pak nasytila mnoho dalších lidí.
Nasadila? Spíš zasadila, ne? A jako mohla zasadit brambory v obýváku? A kde si přišla na to, že je zdravé spát v zimě? To spíš v dobře vyvětrané místnosti, ale ne v zimě.
Robyn díky za jazykovou korekturu, ale pan pohádkář napsal že je Mirka nasadila, takže je nasadila. A má i právo tvrdit, že je zdravé spát v zimě. Soustřeď se třeba na pana Erbena. Ten tvrdí že existuje trojhlavý drak! Napiš mu ať ve svých pohádkách nelže!
@Robyn: Ja myslim, ze kdyby si Mirka do obyvaku navezla trochu hliny, tak proc ne. Navic, Robyne, v pohadkach se realite trochu „pomaha“. Kdyz Honza narazi na draka, tak taky nereknete: „To je blbost, draci prece nejsou“.
Pekna pohadka, Andrejko.
@Andrejka:
To přece nemůžeš takhle srovnávat. Víš proč se v tolika klasických pohádkách objevují nadpřirozené síly? Protože tehdy to lidé prostě neuměly nijak rozumně vysvětlit, tak to prostě přikládaly nadpřirozenu. Draci se objevují nejen v pohádkách od Erbena. Ale teď jsme v 21. století. A navíc – tohle mi prostě nepřipadá jako pohádka. To je příběh. A navíc dost hloupý.
@Lucka: Neříkej mi „Robyne“, já jsem TA Robyn.
Tak to jsi Robyn vedle, protože minulý nebo předminulý rok jsem viděla krásnou pohádku Jak vycvičit draka a tam bylo moc draků i když už jsme v 21.století a všechno si umíme vysvětlit.
@Andrejka:
Ano, to máš pravdu. To byl animovaný film. Ale nemůžeš draky srovnávat s tím, že je dobré spát v mrazu. Co to je za kravinu? Promiň ale to je dost velký rozdíl. A znovu ti budu opakovat, že to, co sem dáváš, to pohádka NENÍ.
Mimochodem Jak vycvičit draka bych spíš charakterizovala jako komedii, sice pro děti ale i pro dospělé, a né tak úplně jako pohádku. Spíš taková dobrodružná animovaná komedie pro celou rodinu. Navíc jsem to také viděla, tak vím, o čem mluvím.
BTW – Základním motivem pohádek je boj dobra a zla a končícím vítězstvím dobra. V tvé „pohádce“ to ale nevidím. Tak vidím akorát to, že se nějaká holka rozhodla, že bude spát v zimě, protože to je prý zdraví a že bude mít v obýváku poházený brambory, stejně tak jako někde na balkóně další zeleninu. A to je vše. Tím to končí. Ani žádné zlo tam není. Není tam žádný příběh, žádný děj, který by měl nějaký počátek a nějaký konec!
Robyn, ted si ale delate legraci vidte? Myslite si, ze Vase predstava pohadky je ta jedina spravna? Jak tam neni dobro a zlo, tak to neni pohadka?
Prý tady zezvítězilo dobro! A co to, že „Mirka byla velmi spokojená a šťastná. Žila ekologicky, zdravě, přirozeně a s láskou“?!
Podle mě by si Robyn měla doplnit vzdělání. Hlavně ve zdravovědě. Otužovat se je zdravé, to ví každý. Tady http://www.knowabouthealth.com/cold-room-temperature-improves-insomnia/1864/ v podstatě píšou, že asi 15 °C je pořád ještě ideálních pro všechny. A kdo je otužilý přírodní člověk, může jít mnohem níž. A v zimě možná zavírala, to se dýně nepěstují.
Ostatně podle vědců nám nejvíc zkracuje život jídlo a topení – jíme a moc a moc si přitápíme.
Ty brambory podle mě v obýváku nemusela mít poházené, mohly být v řádkách. Pokud jim třeba svítila a dost zalévala, nevidím v tom problém.
A pan Dobrovský tomu určitě rozuměl a tady uvádí tvar „nasadit“ ještě před „zasadit“: http://bara.ujc.cas.cz/slovniky/dobrovsky/dbsearch.php?database=gbsgb653sd&heslo=za%C5%BFaditi
Takže by se asi Robyn měla dovzdělat i v jazykovědě.
A co ta lidová moudrost „na svatého Marka nasaď oharka“, ta ti nic neříká, Robyn?
@Martina:
A teď mi milá Martino řekni, kde je v této, jak vy říkáte pohádce, to otužování. Otužování je zdravé, to jistě, to já nepopírám. Jenže Andrea tu nic o otužování nepíše. Onu tu píše o spaní v zimě. To je trochu něco jinýho, nemyslíte?
Fakt mi to tu přijde děsně trapný. Nejen Andrea ale i její kámošky, který to tu navštěvujou a vychvalujou. Ale alespoň je sranda, no ne? :)
@Robyn: No já nevím. Kdyby se tam všechno vysvětlovalo a dopodrobna popisovalo, bylo by to dlouhé kilometr. Prostě se třeba dostala k tomu spaní ve velké zimě postupným znižoáním – nejdřív otevřela okno málo a postupně otevírala víc. Nebo tak nějak. A není tam, co je „zima“. Pro někoho je „zima“ už těch 15 stupňů. Inteligentní člověk si ty věci domyslí a pochopí hlavní poselství. A každopádně má každý právo na svůj názor. Já tomu, že je zima v zimě zdravá, prostě věřím.
ROBYN zítřejší sloupek prosím vynech, protože jestli tě až tak rozruší nesrovnalosti v pohádce nebo v příběhu o pěstování zeleniny, tak zítra bys dostala infarkt nebo mrtvici. Budeme řešit líbání. Holky těšte se a mějte dobrou noc.