Pořízení vlastního bydlení je snem snad každého. Většinou na něj ale nemáme, a nezbývá nám tak nic jiného, než se zadlužit. A mnohým se po nedávném zpřísnění hypoték nepodaří ani to.

Financování bydlení řeší snad každá rodina. Všichni přeci musíme někde bydlet a u maminky navěky zůstávat nemůžeme. Rozhodně ne každý má to štěstí, že ho rodiče zabezpečí tak, že může z fleku a bez dluhů do vlastního.

Dostanete jen 90 procent z kupní ceny

Od dubna letošního roku vám banka půjčí maximálně 90 procent z kupní ceny nemovitosti. Zbylých 10 procent musíte mít v prasátku. Pokud se rozhodnete pořídit si dům v hodnotě pěti milionů korun, neobejdete se bez pěti set tisíc na účtě. A to pro mnohé rodiny může být docela velká částka. Každý případ je zapotřebí posuzovat individuálně. Se základní orientací vám každopádně pomůže hypoteční kalkulačka, podrobnosti ale budete muset projednat přímo v bance.

Náklady na pořízení nemovitosti

Náklady na pořízení nemovitosti ovšem nezahrnují jen samotnou hypotéku a její měsíční splátky. Počítat musíte i s tzv. transakčními náklady, provizí realitní kanceláři, zpoplatněné samozřejmě jsou právní služby, advokátní úschova, znalecké posudky a samostatnou kapitolou je daň z nabytí nemovitosti.

Daň z nabytí nemovitosti

Od roku 2016 platí daň z nabytí nemovitosti, které se také říká daň z nabití nemovitosti, jedině kupující. Před tím to byl prodávající, respektive se obě strany domluvily. Částka, kterou je třeba státu uhradit, zůstává stejná – 4 % hodnoty nemovitosti.

Obraťte se na finančního poradce

Pořízení vlastní nemovitosti a její financování obzvláště jsou zásadními životními kroky, které rozhodně doporučujeme probrat s odborníkem. Nejenom s financováním bydlení jako takovým vám například poradí kvalitní finanční poradce. Jeho předností je bezpochyby to, že ve světě realit a financí je jako ryba ve vodě.

Abyste neskončili na dlažbě

Možná na rozdíl od vás. Aniž bychom vás samozřejmě podceňovali. Chceme jen naznačit, že koupě nemovitosti mnohdy bývá vůbec největší životní investicí. A každá investice samozřejmě má svá rizika, která je na místě předem eliminovat. Jinak byste mohli i o všechno přijít a doslova skončit na dlažbě.