Aspoň jedno z výše jmenovaných onemocnění potká během zimní sezóny snad každého. A aby toho nebylo málo, objevují se i v létě. Kolikrát stačí podcenit teplotu, nevzít si mikinu na večer a druhý den už vás škrábe v krku. Rady jak se chřipky, nachlazení a kašle zbavit, jsou tedy aktuální po celý rok. Podzimní plískanice tady navíc budou už za pár měsíců, takže si pojďme společně zopakovat nutné základy.

Úplně prvním krokem je rozpoznání symptomů. Chřipka se ve skutečnosti může projevovat jako nachlazení (kašel, škrábání v krku, rýma), jejím poznávacím znamením ale bývají teploty, bolesti celého těla a velká únava. Důležité je také dokázat rozeznat chřipku od angíny a jiných méně obvyklých chorob. Jednoznačným příznakem angíny jsou zduřelé mandle, na nichž se objevují bílé tečky.

Kdy jít k lékaři?

Vykazujete příznaky kašle, nachlazení nebo chřipky a váháte, co dělat dál? Všechny tyto nemoci lze vyléčit i doma bez pomoci lékaře. Případně můžete zajít jenom do lékárny, tam vám doporučí spoustu volně prodejných léčiv. Hodně vám uleví třeba přípravky Vicks určené na chřipku i nachlazení – více informací najdete přímo na webu https://www.vicks.cz/cs-cz. Takoví pomocníci jsou tedy obzvlášť užiteční, když si vlastně nevíte rady, zda vás trápí jen obyčejné nachlazení, nebo chřipka.

K doktorovi se však vydejte, pokud by vás trápily vysoké horečky (39 °C a více), vyrážka či jiné atypické potíže. Navštivte ho i v případě, že se nemoc po několika dnech samoléčby nelepší. Strávit nějakou chvíli čekáním v ordinaci se vyplatí, jde přece o váš život. Máte-li jakékoliv pochybnosti, zamiřte za lékařem. Možností domácí léčby je ale spousta.

Nejlepší ochranou je prevence

Chřipka, nachlazení i kašel vaše tělo vysilují, omezují vás v pracovním i soukromém životě. Proto je lepší se jich raději úplně vyvarovat. Ptáte se jak? Musíte si vybudovat dostatečný imunitní systém, který do vašeho těla žádnou nemoc nepustí. Jezte dostatek ovoce i zeleniny, abyste získali vitamín C. Jestliže se pohybujete v blízkosti nemocného jedince, klidně nasaďte třeba na týden vitamín C v podobě rozpustných tablet či prášků. Může se užívat dokonce v začátcích nachlazení.

Imunitní systém významně posílí rovněž otužování a cvičení. Je jedno, zda si zvyknete chodit běhat, nebo se občas vypotíte v posilovně. Rozproudí to čerstvou krev do celého těla, čímž se po organismu roznáší také kyslík a živiny. Infekce nedostanou šanci.

Samozřejmě můžete nasadit i nějaké doplňky stravy. Pro děti se vyrábí různé vitamíny, třeba želatinové ve formě gumových medvídků, aby jim chutnaly. Dospělým jsou doporučovány zejména zinek a echinacea. Ta zvyšuje počet bílých krvinek v těle, a jak si možná pamatujete ze školních lavic, jsou to právě bílé krvinky, kdo v těle bojuje proti bakteriím a zastavuje šíření virů.

Určitou možností je i očkování proti chřipce. Stojí pár stovek korun, avšak musí se každý podzim opakovat. Každoročně se totiž vyvíjí nová vakcína proti aktuálním virům. Vyplatí se zejména u dětí, těhotných žen a starších lidí, u nichž se spolu s chřipkou často dostavuje zápal plic.

Babské rady zmírní příznaky

Co se týče léčby chřipky, nachlazení a kašle, nebudeme si nic nalhávat. Nejvíce vám uleví přípravky, které dostanete v lékárně. Přesto je spousta triků, jimiž aspoň zmírníte příznaky.

Nejdůležitější je odpočívat. Zařiďte si dovolenou a nemoc prostě vyležte. Stejně byste v práci nebyli příliš produktivní. K posteli si doneste ovoce a také něco na pití. Při horečce je vyšší riziko dehydratace, tekutiny navíc odplaví škodliviny z vašeho těla pryč. Najděte si proto někoho, kdo vám připraví horký vývar a bude vás zásobovat horkým čajem. Páru z čaje inhalujte, uvolní se vám hleny v nose i v krku. To by bylo, aby se nemoc nezalekla, když na ni vezmete takové zbraně.