Opakované nemoci horních cest dýchacích pomohou zmírnit speciální elektronické přístroje. Péči o nemocné dítě vám zjednoduší.
Časté nemoci u malých dětí nejsou ničím výjimečným. S nějakou tou rýmičkou se už potýkal snad každý rodič. Kojenci či batolata jsou k různým nachlazením a onemocněním horních cest dýchacích mnohem náchylnější. Jejich imunita se teprve buduje, a tak to pro rodiče, který se o ně stará, může být někdy pořádně náročné. Pokud má i vaše dítě často rýmu a kašel, případně problémy s dýcháním, mohou vám při starosti o něj pomoci tři přístroje, o kterých možná nemáte ani tušení.
Odsávačky hlenů
Kojenec, často ani batole, se neumí vysmrkat. Je to velký problém, protože hleny mu potom mohou stékat do krku a následně i do průdušek a nemoc se může ještě zhoršit. Základem je časté čištění nosu od hlenů. V lékárnách vám běžné prodají klasickou ruční odsávačku nebo tu, která se dá nastavit na domácí vysavač. Jejich použití je ale relativně náročné, pokud do toho ještě musíte pevně držet dítě, aby se vám nevysmeklo. Práci vám usnadní profesionální elektronická odsávačka hlenů, která odsaje hlen za několik vteřin. Pokud se rozhodnete pro koupi, dbejte na to, aby byla odsávačka tichá. potom ji v klidu můžete použít i v noci.
Inhalátory
Dalším velkým pomocníkem jsou inhalátory, pokud má dítě problémy s průduškami. Inhalátory se většinou prodávají už s maskami i pro kojence a malé děti a s jinými typy nástavců. V případě potřeby ho tak můžete využít i vy. Do inhalátoru stačí dát obyčejný infuzní roztok, který dostanete v lékárně, nebo k tomu určenou minerální vodu a dítěti se hned uleví. Důležité je ale před inhalací vyčistit nos. Pokud si inhalátor pořídíte, určitě to řekněte i pediatrovi vašeho dítěte. Místo sirupu tak může v případě potřeby dítěti předepsat lék přímo na inhalaci. Ten zabírá rychleji nežli sirupy.
Zvlhčovače vzduchu
Děti často kašlou především v noci, a tak se špatně spí celé rodině. Během spánku pomůže zvlhčovač vzduchu. Existují i různě nastavitelné zvlhčovače, které udržují v místnosti požadovanou vlhkost vzduchu. Na noc je dobrým řešením ultrazvukový zvlhčovač, který je velmi tichý. Zvlhčovače předcházejí vysychání sliznic a je možné je využít i v případě, pokud není zrovna nikdo nemocný – předcházejí vzniku infekcí a onemocnění dýchacích cest.