Asi jste o tom už někdy slyšeli, že? Funkční svaly, funkční trénink a třeba i funkční triko. Lidé jsou tím přitahováni jako magnet. Přitom je to ale velmi diskutabilní téma a každý si pod tím vlastně může představit prakticky cokoliv ať už je to balancování na jedné noze na Bosu, desetiminutový výdrž v Planku, Spartan Race nebo Crossfit a jeho variace.
Reklamy vás lákají na filtry na vodu, přípravky na hubnutí a na lekce funkčního tréninku a vy se vidíte s obrovskými bicepsy či dokonalým pozadím jak ladně běžíte a u toho žonglujte s činkami.
Pojďme se na to podívat z pohledu pračlověka. Měl pračlověk funkční svaly z dnešího hlediska? Pravděpodobně ano. Většinou netrpěl nadváhou, špatným držením těla či laktózovou intolerancí. Pravděpodobně dokázal běžet rychle, daleko a pak byl ještě schopný bojovat s nepřítelem či mamutem. Případně odvalit kámen a zachránit milou ze spárů netvora. A to jsou funkční svaly. Svaly které jsou silné a vytrvalé zároveň.
Dřív měli nejlepší fyzickou připravenost boxeři či bojovníci v ringu. Pokud jste dokázali se soupeřem boxovat deset, patnáct a dříve i devatenáct kol po 3 minutách, vaše kondice byla neoddiskutovatelný fakt. I nižší váhové kateogorie měli většinou špetků svalů. A co váhové kategorie nad 80 či 90kilo? Málokdy žoky sádla. Takoví chlapíci musí naběhat desítky kilometrů, na švihadle by přeskočili Empire State Building a nad svoji hlavu jsou schopni zvednout malé slůně. Poslední roky jim na paty šlape fenomén zvaný Crossfit. Ve skutečnosti nic nového, ale když se něčemu dá značka a udělá správný marketing, tak by v tom byl čert aby se to neprodávalo. Takový „crossfiťák“ musí dokázat běžet, dělat kliky ve stojce a musí být i dobrý vzpěrač. Ti nejlepší dokáží vzepřít kolem 180 ti kilo a přitom vám s přehledem uběhnout 10 kilometrů v zátěžové vestě a jako bonus přidají párstovek shybů. Navíc je hned poté připraven na další nášup v podobě vlastně čehokoliv co si jen vymyslíte. Co jsou funkční svaly pro vás?