Pokud dřez kupujete v internetovém obchodě, při jeho převzetí si ho neprodleně zkontrolujte.

Granitové dřezy jsou totiž velmi křehké, pokud nejsou usazeny v pracovní desce. Někdy se proto může stát, že během neopatrné přepravy dojde k jejich poškození.

Opatrně postupujte i během instalace dřezu. Pokud potřebujete do dřezu vyvrtat otvory pro dávkovač saponátu, baterii nebo excentrické ovládání výpusti, musíte na dřezu najít nálepky, které otvory označují. Je dobré se přesvědčit, že je nálepka stále ve středu naznačeného otvoru a neposunula se během manipulace se dřezem. Otvor si můžete vyměřit a označit i vy sami.

Standardní velikost otvorů pro excentrické ovládání, dávkovač nebo baterii je 35 mm. Při vyklepávání otvoru postupujte opatrně.

Je dobré, když dřez zespodu podložíte, ale ujistěte se, že podložení nezasahuje až pod prostor budoucího otvoru. K vyklepnutí skvěle poslouží ocelová tyč, šroubovák nebo trubka o průměru do 20 mm. Pokud nejste s podobou vytvořeného otvoru zcela spokojeni, můžete ho ještě začistit pilníkem.

K samotné montáži na pracovní desku používejte výhradně transparentní sanitární silikon, který je pro instalaci kuchyňských dřezů nejvhodnější. Připevněte montážní háčky do připravených otvorů. Můžete s jejich pomocí zmírnit prohnutí dřezu. Pokud jste na dřezu během instalace zaznamenali mírné prohnutí – nic se neděje – zabraňuje to odstávání jeho okrajů.

Prohnutí ovlivníte a zamezíte mu dotažením háčků. Neutahujte je však elektrickým šroubovákem, místo toho je utahujte klasickým způsobem pozvolna od středu ke krajům dřezu. Následně připojte sifon, přepad, případně drtič, je-li k dispozici.

Granitový dřez s otočnou armaturou?

Při nákupu dostanete obvykle jako součást příslušenství odtokové armatury s manuálně ovládaným sítkem nebo zátkou a sifonem. Součástí každého balení by měl být podrobný návod s detailním schématem, podle kterého můžete přesně postupovat při montáži jednotlivých dílů.

Pokud postup nedodržíte, armatury mohou špatně těsnit. V případě, že trubky ihned po instalaci netěsní, přesvědčte se, zda na sebe přesně a bez mezer navazují bez nutnosti použít hrubou sílu. Pokud při jejich sesazování vznikají nějaké nepřesnosti, můžete armatury opilovat tak, aby k sobě lépe přiléhaly.

Spojovací trubky můžete zkrátit například pilkou na železo a upravit je přesně podle rozměrů vašeho odpadu ve zdi. Vždy, než trubky zkrátíte, přesvědčte se, že trubky na sebe napojujete přesně podle návodu. Armatury opatrně dotáhněte až po jejich konečném sestavení. Je dobré se při instalaci ujistit, že věci, které ukládáte do skřínky, netlačí nebo nenaráží na armatury.

Jaké jsou hlavní přednosti dřezů z granitu?

Jsou speciálně vyrobené ke každodennímu používání a obvykle také vybavené odperlovací úpravou, jež zajišťuje, že nečistoty z jejich povrchu snadno odtečou. Jejich neporéznost přispívá k tomu, že materiál nepřejímá žádný zápach. Předností je také jejich velká teplotní odolnost a necitlivost k teplotním změnám a šokům. Jsou z absolutně nezávadných materiálů, a tedy naprosto bezpečné pro vaše potraviny.

Materiál je pevný a odolný proti nárazu a poškrábání. Plusem navíc je i barevná stálost a dlouhá životnost.

Co může dřez poškodit:

· manipulace s velmi těžkými nebo ostrými předměty, které by mohly povrch dřezu poškodit

· odkládání hrnců, pánví a jiných horkých předmětů s teplotou přesahující 280 °C na povrch dřezu (dna hrnců nebo pánví mohou dosahovat jen z hořáku teplot nad 600 °C); je proto vhodné použít podložky ze dřeva, textilu (chňapky), pryže, atd.

· čištění dřezu pomocí benzínu, kyseliny trichloroctové nebo jiných rozpouštědel; mohly by chemicky reagovat a strukturu dřezu nenapravitelně poškodit

· teplotní šoky, kdy se ve dřezu v krátkém čase vystřídají velké horko a chlad; mohlo by to zapříčinit popraskání či puknutí dřezu

Pravidelná péče dvakrát týdně

Důvodem, proč jsou granitové dřezy tak oblíbené, je jejich snadná údržba. Na granitu se neusazují nečistoty ani vodní kámen. Na zbavení se skvrn po potravinách nebo ovocných šťávách stačí běžný saponát a opláchnutí vodou. Vyvarujte se používání příliš abrazivních čisticích prostředků (suchého písku) a chemicky agresivních látek.

Pokud chcete předejít usazování vodního kamene, je záhodno dřez alespoň dvakrát v týdnu důkladně vyčistit teplou vodou, saponátem a běžnou houbičkou a po vyčištění celý povrch vytřít do sucha. Jestliže se na dřezu začne usazovat vodní kámen, nepříznivě to ovlivní další ulpívání nečistot, skvrn, bakterií a zbytků jídla.

Vodní kámen je totiž velice porézní usazenina, jež na sebe bez obtíží váže další špínu. Ke zbavení se vodního kamene z granitového dřezu můžete použít roztok octa a vody v poměru 1:5. Nechte ho působit několik hodin. Poté vyčistěte vnitřek dřezu houbičkou a důkladně ho opláchněte.

Značkové čisticí prostředky

Výrobci granitových dřezů doporučují používat k čištění svých produktů značkové přípravky, které dřez nejen vyčistí, ale zároveň ho také chrání. Tyto výrobky většinou obsahují odvápňovač na odstraňování vodního kamene, balzám na zaleštění škrábanců a speciální houbičky, které napomáhají rozleštění škrábanců.