Kašel sám o sobě není žádným vážným onemocněním, ovšem dokáže pěkně potrápit. Šimrání v krku je nepříjemné, škrábání někdy bolí tolik, až si musíte brát prášky na bolest. A vůbec nejhorší jsou dávivé záchvaty, které se jako náhodou vždycky objeví, když jste v MHD, v práci, na koncertě, ve škole nebo někde jinde, kde se vám vůbec nehodí.
Rozeznáváme dva typy kašle – tzv. suchý a vlhký. Rozeznáte je od sebe snadno. Při vlhkém kašli vykašláváte hlen, říkáme o něm také, že je produktivní. Při suchém vás pouze škrábe či šimrá v krku a trápí vás záchvaty kašle. Ten druhý jmenovaný tedy bývá horší. A co s ním?
Příčiny kašle jsou různé, ale nestrachujte se
Kašel poukazuje nejčastěji na zánět horních cest dýchacích a přilehlých uzlin. Na vině mohou být rýma, chřipka, viróza, zánět nosohltanu, zánět hrtanu či bolest v krku. Zpravidla tedy nejde o nic vážného. Kašel u dětí ovšem může poukazovat například na to, že dítě vdechlo nějaký malý předmět. Pokud začne kašlat náhle, aniž by vykazovalo jakékoliv příznaky nemoci, měli byste se pídit po příčině.
Obecně ale suchý kašel není důvodem k návštěvě lékaře. Poradíte si s ním i doma, stačí navštívit lékárnu a zakoupit si nějaký přípravek, který vám pomůže v léčbě. Dobře funguje například Stoptussin dostupný ve formě tablet, kapek i sirupu, který mohou děti už od šesti měsíců.
Zvolněte režim a nechte tělo odpočinout si
V boji s jakýmikoliv nemocemi vám pomohou odpočinek, dostatečný pitný režim a přísun vitamínů. Pokud tohle zvládnete, vyléčíte se mnohem rychleji. Zkuste si proto na pár dní udělat volno a aspoň po práci si na chvíli lehnout. Nakupte ovoce, vařte si čaj a nezapomeňte brát pravidelně kapky na suchý kašel či jakýkoliv jiný zvolený léčivý přípravek.
Jestliže bude kašel přetrvávat, vydejte se k lékaři. Jinak byste s pomocí běžně dostupných přípravků bez lékařského předpisu měli suchý kašel vyléčit zhruba do týdne.