Kašel není nemoc. Ano, tato skutečnost je neoddiskutovatelná. Kašlat delší dobu ale rozhodně není příjemné a především v nočních hodinách se můžete okrást o solidní porci odpočinku. Kašel je jakýmsi doprovodným jevem onemocnění dýchacích cest. Jeho projevy se dají do jisté míry eliminovat. V podstatě rozlišujeme dva druhy kašle, a to suchý a vlhký. Právě na druhý jmenovaný se zaměříme mnohem podrobněji. Podíváme se jak na příčiny jeho vzniku, tak i na léčbu.

Jak se pozná vlhký kašel?

V mnohých případech to není jednoduché. Především u dětí, jež neumějí smrkat, je to někdy hodně náročné. Jinak ale vlhký kašel zpravidla navazuje na ten suchý. Tradičně se jedná o jev provázející záněty dolních dýchacích cest. Právě v nich dochází k nadměrnému hromadění hlenu. Jeho vykašlávání je nesmírně náročné, a tak není od věci jej co možná nejefektivněji podpořit. My se podíváme na babské rady i na léčiva.

Rady našich babiček

Pomoct hlenu v cestě ven z dýchacích cest je možné i prostřednictvím několika tradičních plodin. Příroda si mnohdy dokáže pomoct sama. Jaké jsou tedy nejznámější babské rady?

Křen s medem

Výbornou volbou je směs křenu a medu. Smícháte jednoduše 2 lžíce nastrouhaného křenu s jednou velkou lžící medu. Třikrát denně si dáte jednu malou lžičku a rýma by se měla spustit.

Zázvorový čaj

Tradiční asijský kořen je rozhodně výbornou volbou na silný vlhký kašel. Nastrouhejte si 10 gramů zázvoru a vařte jej v jednom litru vody. Zázvor vymačkejte přes síto do hrnečku. Přidejte následně ještě citrón.

Sirup z cibule

Hojně naše babičky také užívaly sirup z cibule. Nastrouhaly pár koleček a postupně je zasypávaly cukrem. Cibule pouštěla šťávu, jež se následně podávala jako lék.

Osvědčená léčiva

Na trhu se nachází i sousta různých kapek i jiných medikamentů proti vlhkému kašli. Naším tipem je sirup Ambrobene rozpouštějící hlen a zklidňující podrážděné průdušky.