Akné neboli trudovitost, netrápí jen „puberťáky“, ale i osoby o mnoho let starší. V pubertě, kdy jedou hormony na plné obrátky a tělo prochází celkově velkými změnami, se to tak nějak očekává, ale v pozdějším věku (25-40 let) dokáže velmi nepříjemně zaskočit a zkomplikovat pracovní i osobní život.
Je třeba také rozlišovat akné ve smyslu sem tam nějaký pupínek a akné jako chronické onemocnění kůže, které je třeba léčit u dermatologa. Nejvýraznějším projevem nemoci je vznik vřídků, zvaných trudy, nežity, neštovice, odborně furunkly, hovorově uhry a další populární názvy. Akné se netýká jen obličeje, ale častou jsou také postiženy jiné části těla, především záda, hrudník.
Akné ovšem nelze léčit stejně v 15 jako ve 30. Pleť je již přece jen jiná a původce akné je také rozdílný.
V pubertálním věku je příčina většinou jasná – hormonální aktivita, nárůst produkce mazu, nahromadění odumřelých buněk kůže, které ucpávají póry. Může se projevit i dědičnost (náchylnost ke vzniku akné je u rodinných příslušníků podobná). V tomto období pomáhá (pokud máme na mysli lehčí projevy akné), speciální kosmetika na problematickou pleť – různé pleťové vody, mycí gely, pleťové čistící masky. Nedotýkat se rukama obličeje, pokud se líčíte, často důkladně mýt štětce, aby se nepřenášely bakterie a také upravit jídelníček (především vynechat sladkosti, kofein a alkohol). Dívkám může pomoci i hormonální antikoncepce (která má ovšem i negativní dopady).
U těžších forem se léčí i léky, laserem a dalšími. Rozhodně je důležité vyhledat dermatologa.
V pozdějším věku může být příčin více a může být těžší najít konkrétní příčinu, proč se u Vás (zase) objevilo akné. Hormony, stres, dědičnost, nadměrná spotřeba tuků, sladkostí, časté mytí obličeje nebo užívání některých léčiv. Co tedy dělat? I tady platí, že byste se neměli dotýkat špinavýma rukama během dne obličeje a nepřenášet tak bakterie, nepoužívat kosmetiku s obsahem alkoholu, ale zaměřit se na kosmetiku, která je určena pro sice problematickou, nicméně ne pubertální, ale spíše zralejší pleť. Vyhnout se domácímu vymačkávání vřídků, zlepšit životosprávu (vyhnout se cukru, nepoužívat polotovary, omezit kofein, tabák, alkohol).
Pokud pupínky přibývají, nebo se Vám dokonce objeví tvrdé boláky červené až fialové barvy, určitě vyhledejte odbornou pomoc.