Čistý, vydezinfikovaný a provoněný koberec i na frekventovaných místech? Všechno je možné, jen je třeba zvolit vhodnou metodu pro jeho vyčištění. Domácnosti i firmy mohou využít takzvané tepování koberců. Tato metoda by se jinými slovy dala popsat jako hloubkové mokré čištění. Kombinace vysávání a mechanického čištění přináší velmi dobré výsledky při použití u koberců i matrací nebo čalounění židlí a křesel.

Kdy k tepování přistoupit

Koberce a čalouněný nábytek mnohdy tvoří důležitou součást obytných místností. Přitom se může jednat o zdroj potenciálních alergenů v podobě roztočů a prachu. Je tedy více než žádoucí v pravidelných intervalech přistoupit ke hloubkovému vyčištění koberců, které efektivně odstraní i ty nejmenší nečistoty a nebezpečné mikroorganismy. Výsledkem je koberec zbavený alergenů, odolných skvrn, mastnoty a nepříjemných pachů.

Kde lze tepování provádět

K tepování lze přistoupit u všech typů syntetických koberců a čalounění. Jistá obezřetnost je na místě v případě vlněných koberců, které by neměly být vystaveny přílišnému promáčení. U jiných materiálů se extrakční čištění nedoporučuje vůbec. Jedná se zejména o koberce vyrobené z přírodních vláken a také kožené čalounění a podobně. Tato metoda čištění rovněž není vhodná u koberců, které jsou lepeny lepidly rozpustnými vodou.

Jak často je tepování vhodné

Interval tepování se odvíjí od zatížení koberce, které je samozřejmě větší v případě veřejných a komerčních prostor. Hodně zatěžované koberce je vhodné čistit nejméně dvakrát ročně, bytové koberce stačí čistit jedenkrát za rok. V domácnostech s domácími zvířaty, dětmi nebo alergiky je naopak žádoucí interval mezi jednotlivými čištěními zkrátit.

Jak tepování probíhá

Do struktury koberce je pod tlakem vpraven vhodný čisticí prostředek. K čištění se používají prostředky bez bělicích složek, které nenaruší strukturu a barvu ošetřovaného koberce. Nečistoty se rozpustí a následně jsou bezezbytku odsáty.

Výhodou tohoto typu čištění je nejen vysoká účinnost, ale také malé provozní omezení. Samotné čištění není časově náročné. Po tepování není koberec mokrý, pouze vlhký, neboť čisticí roztok je dokonale odstraněn. Koberce je však nutné nechat důkladně vyschnout, aby nedocházelo ke vzniku nebezpečných plísní.

Je zřejmé, že tepování koberců představuje oproti suchému vysávání mnohem účinnější způsob čištění koberců a čalounění na nejrůznějších místech. Důležité je však tepování pravidelně opakovat, aby měl celý proces smysl.