Narazíte na velmi lákavý inzerát auta v dobrém stavu za téměř neuvěřitelně nízkou cenu. Nejdříve jste přesvědčení, že jde o lež, ale při osobní prohlídce se přesvědčíte o opravdu dobrém stavu automobilu. Vrtá vám hlavou, proč majitel auto prodává tak levně, ale uzavřete záležitost s tím, že asi rychle potřebuje peníze. O pár týdnů později se nestačíte divit, když vám auto zabaví exekutor. Na předchozího majitele je totiž uvalena exekuce.
Tento nemilý příběh se bohužel může stát realitou. Jak se proti němu bránit? Když kupujete tak drahou věc, jako je automobil či nemovitost, přesvědčte se, s kým vlastně máte tu čest. Člověka, od nějž nakupujete, si ověřte, abyste zjistili, zda na něj náhodou není uvalena exekuce. A kde tohle zjistit? Přece online!
Rejstřík exekucí je dostupný online
Přístup do Centrální evidence exekucí je zabezpečený online, konkrétně přes stránku Exekuceinfo.cz. Jedno nahlédnutí sice stojí 218 korun, ale to není žádná vysoká částka v porovnání s tím, o jak velké peníze byste mohli přijít, kdybyste se dostali do výše popsané situace. Exekutora by v takové chvíli opravdu nezajímalo, že jste za auto zaplatili, měl by plné právo vám ho sebrat.
Potřebujete pouze jméno, příjmení a datum narození
Zda je soukromá osoba v exekuci, si dohledáte podle jména, příjmení a data narození, nepotřebujete tedy znát žádné extra osobní údaje. U firmy si můžete stejnou informaci najít podle IČO.
Není nutné na nic čekat, ihned po zaplacení přes zabezpečenou platební bránu PayU se dozvíte, zda na subjekt je, či není vedena exekuce. Pokud ano, zobrazí se vám i peněžitá povinnost, pravidelně splácená částka, označení soudu, jméno exekutorského úřadu atd.
Vzpomeňte si na tuto možnost, až budete příště kupovat auto či jinou drahou věc od soukromé osoby. Případně si také ověřte sami sebe. Člověk kolikrát vlastně ani neví, že je na něj uvalena exekuce.