Jak staré je strojní vyšívání a má i v dnešní době uplatnění? Otázek okolo vyšívání na stroji je více než dost. Pojďme se podívat, co tato činnost obnáší a co je k ní zapotřebí.

Na stroji se vyšívalo už na počátku minulého století

Věděli jste, že strojní vyšívání bylo používané už za první republiky? Ano, i v této době si nechávaly ženy z řady bohatší vrstvy zhotovit výšivku – třeba na podšívku kožichů z pravé kožešiny. Tenkrát se ovšem k tomuto účelu využívaly obyčejné šicí stroje. Dnes je situace mnohem dále, protože existují vyšívací stroje speciální, s nimiž pracovat je radost.

Stroj propojený s počítačem

Zatímco v minulosti bylo strojní vyšívání závislé pouze na umu vyšívačky, dnešní švadlenky to mají mnohem pohodlnější. Vyšívací stroje totiž bývají propojené s počítačem a podle předlohy, kterou si zhotovíte či zakoupíte, jsou schopné pracovat zcela samy. Kromě toho nabízejí další funkce, jež práci s výšivkou značně zjednoduší. Umějí si samy navléknout nit i automaticky ji na látce zapošít, pracovní plocha je osvětlena pomocí LED světla, vzory lze rozšiřovat. K dispozici bývá různé příslušenství, které vyšívání zpříjemní.

Řezací plotr

Proč mít řezací plotr ve svém vlastnictví, když pracujete jako švadlena? Usnadní skenování, řezání i kreslení předloh pro výšivku. Funguje to celkem jednoduše. Na papír nakreslíte obrázek a řezací plotr si ho naskenuje, vytvoří obrys šablony a na základě toho je pak možné ji buď vyřezat, nebo překreslit na látku. Tvůrčí práce se tím velmi usnadní a zároveň se zkrátí čas výroby výšivky.

Jaká je nabídka na trhu?

Na trhu s šicími a vyšívacími stroji je poměrně pestrý sortiment. Lze si vybírat hned z několik značek produktů. Vsadit na jistotu znamená zvolit si vyšívací stroje Brother, které patří ke stálicím v tomto oboru. Jedná se o japonskou značku, jež vznikla před více než 100 lety a která si zachovává kvalitu, na niž jsou zákazníci zvyklí.