Každý se občas červenáme. Znáte určitě ten pocit, kdy vás osloví krásný muž a vy máte rázem tvářičky jak dvě jablíčka. My ale zastáváme názor, že na červenání se toho najde daleko víc. Co nám prozradili dermatologové?
Mohou za to geny?
Věřte tomu nebo ne, ale velmi záleží na tom, jakého jste původu. Tak například lidé keltského a východoevropského původu jsou k červenání náchylní nejvíce a to z toho důvodu, že jejich pleť je nejsvětlejší, tedy je to na ní nejvíce poznat.
Jinými slovy, pokud máte světlou pleť, jste více náchylní k červenání a jako „bonus“ je to na vás bohužel i více vidět.
Viníkem není jen genetika
Samozřejmě že ne, na vině je také nervozita, úzkost a stres. Zejména pokud vaše tělo vylučuje stresový hormon adrenalin, červenáte se pak daleko více. Proč? Adrenalin rozšiřuje cévy a pak se objevuje právě ono začervenání. Proto se snažte co nejméně stresovat a zůstat v klidu, jedině tak totiž zabráníte nadměrnému zarudnutí v obličeji.
Dalším faktorem, který ale způsobuje to, že se podobáte čerstvému rajčátku, je nadměrná fyzická aktivita. Když se potíte, tělo se ochlazuje a samozřejmě kůže červená – zejména pak v obličeji, na rukou i hrudníku. Někteří lidé dokonce při sportu červenají tak moc, že jejich začervenání vypadá až nezdravě, nemusí se však jednat o zdravotní problém, někteří lidé to tak holt mají.
Co může proti červenání pomoci?
Naštěstí existují různé způsoby, jak si s červenáním v obličeji pomoci. Stačí na rozpálená, červená místa přiložit studený obklad. Stačí ho na obličeji podržet na dobu 20 vteřin a pak dát pryč, cévy se stáhnout a obličej nebude tolik červený.
Stejně dobře vám může posloužit také správná meditace. Cítíte před důležitým pohovorem nebo osudovým setkáním s mužem úzkost, propadáte panice a váš obličej začíná nekontrolovatelně rudnout? Na chvíli tedy vypněte a meditujte. Uklidněte své nervy a zažeňte tak stresové hormony, které začervenání také způsobují. Jedině tak se pak budete cítit v pohodě a červenání nebude mít šanci.