Položte si otázku, zda máte doma alespoň malou zásobu éterických olejů, které jsou vyrobeny především z různých léčivých bylin a květů, sloužících zároveň jako terapeutikum. Nejen že mohou snadno odbourat váš stres, úzkost a depresi, ale zároveň pomáhají řešit nejčastější kožní problémy, které trápí jak děti, tak dospělé. Co o nich ještě víme?

Asi by vás zajímalo, jak takové esenciální, éterické oleje vlastně vznikají. Jejích složení je různé, ovšem vždy v těch kvalitních najdete složky, přičemž tou největší jsou výtažky z keřů, kořenů, květů a semen různých rostlin. Používají se proto, že jsou extrémně silné a k uspokojení člověka je zapotřebí jen pouhých několik pár kapek. Krom toho, že krásně voní a dokáží nabudit dobrou náladu – jsou používány jako aromaterapie, mají několik zdravotních výhod. Nyní se seznámíme s některými éterickými oleji, které možná máte doma. Něco se o nich dozvíte nového, něco jste možná tušili. Zaměříme se tedy na olej sezamový, mátový, hřebíčkový, růžový, levandulový a olej z pelargonie.

Sezamový olej vám může být známý především díky čínské kuchyni pro své antibakteriální vlastnosti. Sezamový olej dokáže skvěle bojovat proti nádorovým onemocněním. Proč je dále tak oblíbený? Obsahuje totiž esenciální mastné kyseliny, které pomáhají zlepšit kvalitu a strukturu vlasů – sezamový olej má výborné hydratační účinky, díky kterým dokáže vlasy skvěle oživit a ošetřit. A nejen je, dokonce i vlasovou pokožku.

• Mezi další éterické oleje patří i olej mátový – je široce používán k úlevě při pocitech nevolnosti a při zvracení. Mátový olej navíc dokáže osvěžit dech. Krom těchto účinků je jeho použití často spojováno s eukalyptovým olejem, který ve značné míře dokáže pomoci od ucpaného nosu – dochází k uvolnění nosních dírek při nachlazení. Mezi nejaktivnější složku mátového oleje patří mentol a ten je také využíván ke zmírnění bolesti a bolesti svalů. Třeba takové masti z máty peprné dokáží výborně ulevit od bolesti kloubů a svalů.

Hřebíčkový olej je také velice známý a jeho použití je opravdu rozšířené. Aktivní složky hřebíčkového oleje jsou využívání k léčení bolesti hlavy, bolesti zubů a ústních dutin. V současné době patří mezi nejpopulárnější hřebíčkové oleje ten antiseptický – poskytuje úlevu od bolesti a ničí infekci způsobenou v důsledku odřenin, popálenin, škrábanců a dalších ran. Má rychlé hojivé účinky a navíc napomáhá k oživení těla bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Nyní si ho oblíbili lidé po celém světě.

• Dále tu máme růžový olej – nejde jen o barvu jako o to, že tento olej je vyrobený z lístků růží. Nemá sice žádné pozoruhodné zdravotní účinky, ovšem ve značné míře je využíván v aromaterapii a je často používán při výrobě velké části parfémů. Růžový olej jako takový vám pomůže vyřešit problémy s nespavostí, přispívá ke zlepšení nálady – a to zejména máte-li své dny. Redukuje menstruační bolesti a bojuje proti nadýmání při PMS.

Levandulový olej také patří mezi ty nejznámější. Je populární zejména v teplých lázních – umí nabudit příjemný a klidný pocit. Zároveň vám může poskytnout okamžitou úlevu od napětí a bolesti hlavy. Z levandulového oleje se dále vyrábí celá řada kvalitních krémů, kosmetických přípravků a čistících kosmetických produktů. Levandulové složky mají antibakteriální účinky. S levandulovým olejem lze bojovat proti bolesti kloubů a navíc řeší nespavost. Svěží vůně levandule navíc pomáhá uklidnit nervy.

Víte, co je to Pelargónie? Pelargónie je květina, kterou mnozí lidé pěstují na svých balkónech. Mají krásně barevné květy a pochází z Jižní Afriky. Navíc, doposud jste možná netušili, že i z této rostliny se vyrábí olej. Stejně jako mnoho dalších olejů, i tento má čistící účinky pokožky. Pomáhá bojovat proti akné a zlepšuje krevní oběh. Olej z Pelargónie vám navíc zajistí zmírnění viditelnosti skvrn, jizev a pigmentových skvrn na povrchu kůže.