Nakupování je sice činnost krásná, ovšem veškerou radost z nového kousku v šatníku vám může zničit fakt, když se vaše oblečení po jednom vyprání či nošení začne rozpadat z důvodu, že není kvalitní. My vám přinášíme několik rad, díky kterým můžete zjistit, zda je vaše oblečení kvalitní.
Tip č. 1 – CENA SE ODVÍJÍ OD KVALITY
Proč myslíte, že je většina kousků z trhu a od „vietnamců“ tak nekvalitní? Je to jednoduché, je totiž za pár kaček. Při nakupování musíte myslet na to, že dostanete opravdu jen to, za co si zaplatíte. Pokud jste narazila na legíny ve výprodeji za 99,-, pravděpodobně se nebude jednat o tu nejvyšší kvalitu. Mnohdy ale také samozřejmě záleží na tom, kde nakupujete. Obecně však platí pravidlo, že drahé oblečení nebo obuv má vysokou cenu proto, že jsou používané tkaniny nejvyšší kvality a kousek vznikl tím nejlepším zpracováním. Např. kabelka z umělé kůže vám nevydrží tak dlouho, jako kabelka z pravé a jemné kůže.
Tip č. 2 – OBRAŤTE ODĚV NARUBY
Pokud jste v obchodě a zkoušíte si opravdu krásnou halenku, bylo by dobré zkontrolovat, zda nejen dobře vypadá, ale zda je také dobře ušitá – resp. kvalitně ušitá. Jak? Je jednoduché poznat, zda je oděv kvalitní. Obraťte ho naruby! Podívejte se, jak je oděv ušitý. Čím blíže jsou stehy u sebe, tím lépe a propracovaně je oděv ušitý. Pokud je na oděvu příliš mnoho nití, které si jen tak poletují a vůbec by z oděvu viset neměly, pravděpodobně se vám kousek brzy rozpadne. Ten raději nechte v obchodě.
Tip č. 3 – ČTĚTE ŠTÍTEK
Položte si otázku, kolikrát v obchodě jste si před koupí nějakého kousku, skutečně přečetli štítek, resp. z čeho oblečení je. Je ve finále jedno, zda budete nakupovat v poměrně „levném“ H&M či drahém LV, ovšem důležité je vědět, z čeho je oblečení ušité. Za kvalitní materiály lze totiž považovat přírodní látky, jako je bavlna, vlna, kašmír nebo hedvábí. Oproti tomu syntetické látky, jako je nylon, polyester aj., mívá nízkou trvanlivost a v záruce máte možná tak budoucí žmolkování.
Tip č. 4 – KONTROLUJTE DETAILY
Zkoušíte si opravdu krásné šaty na zip? Báječné, před jeho koupí si ale, a to zdůrazňujeme podruhé, přečtěte štítek, ať víte, z jakých materiálů jsou. Dále nezapomeňte zkontrolovat detaily – zda se zip nezasekává nebo nerozjíždí. Dále věnujte pozornost švů nebo potiskům, zda se nezačínají „trhat“. Pokud jde o ty zipy, kovové zipy mají větší životnost, než ty plastové.