image courtesy of freedigitalphotos.netTo, že naše tělo stárne a náš vzhled se mění, pro nás není nic atypického. Někdy se ale může stát, že se náš vzhled začne měnit příliš brzy, např. v mladém věku 30 let vás začnou trápit první šedivé vlasy a vy si pokládáte otázku, jak je to možné. Příčinou může být celá řada věcí, a proto vám poradíme, jak proces stárnutí co nejlépe zpomalit.

Možná si pokládáte otázku, čím je vlastně způsobeno, že naše vlasy šednou. Je to zcela prosté a jednoduché, vlasy šednou proto, že začínají ztrácet své přírodní pigmenty, tedy buňky melanocyty. Nejčastěji trpí lidé šedivěním vlasů vlivem stárnutí, nicméně tento fakt může ovlivnit i celá řada dalších faktorů, jako je např. stres, podvýživa, genetika nebo jiné zdravotní problémy a špatný životní styl. My vám ale nyní povíme několik typů, jak proces stárnutí a tím ztrátu pigmentu, tak jednoduše zpomalit.

Asi jako první tip a radu, kterou vám můžeme dát, a to nejen co se zlepšení vzhledu týče, je, abyste přestali kouřit. Kouření sebou, co se zdraví týče, skutečně nepřináší nic dobrého a podle lékařů může podporovat předčasné šedivění vlasů. Doporučujeme se tedy tohoto zlozvyku zbavit, nebo jej minimálně omezit.
A stejně jako kouření, podporuje předčasné šedivění vlasu i alkohol a kofein, stejně jako nezdravé jídlo z fast foodu. Určitě jste už slyšeli o tom, že fast food rozhodně neprospívá naší kráse a je velkým nepřítelem našich vlasů a pleti. Opět vám doporučujeme se alkoholu, kofeinu i fast foodu obloukem vyhnout, a pokud víte, že to nelze, zkuste alespoň tyto produkty omezit.

A když už se bavíme o jídlu, bylo by dobré, kdybychom vám řekli, čím nezdravé jídlo (nejen z fastfoodu), nahradit. Určitě vám doporučujeme zařadit do vašeho jídelníčku potraviny, které jsou bohaté na bílkoviny. Bílkoviny totiž podporují produkci melaninu, který udržuje vlasy zdravé, stejně jako udržuje naši kůži správně pigmentovanou. Zdrojem bílkovin jsou např. naklíčená celá zrna, sója nebo kuřecí maso.
Stejně tak vám doporučujeme jíst potraviny bohaté na vitamín B, nebo jej tělu dopřávat alespoň v podobě potravinových doplňků. Zaměřte se především na vitamín B2, B6 a B12. Tyto vitamíny jsou obsaženy v potravinách, jako jsou banány, vejce, mléčné výrobky, celozrnný chléb nebo maso.

A stejně jako vitamín B a bílkoviny, vám doporučujeme jíst i potraviny, které jsou bohaté na měď, zinek a selen. Měď obsahuje např. špenát, slunečnicová semínka, mandle, čočka, kešu ořechy, mořské plody nebo houby.  Selen je bohatý např. v rybách, pšenici, kukuřici nebo vlašských ořechách.