Lidský mozek představuje nesmírně složitý systém, jehož fungování je pro nás stále fascinující. V tomto článku se dozvíte 4 zajímavá fakta, o kterých jste možná ještě neslyšeli.
Víte, jak je váš mozek ve skutečnosti velký?
Abyste si dokázali představit, jak je váš mozek ve skutečnosti velký, máme pro vás jednoduché cvičení. Nejprve sepněte ruce a oddalte je od obličeje tak, abyste je dobře viděli. Tím získáte alespoň přibližný model mozku v jeho reálné velikosti. Váží přibližně dva kilogramy a spotřebovává až 20 % vaší celkové energie.
Pokud vás nyní udivuje, jak malý ve skutečnosti váš mozek je, nedivíme se vám. Alespoň částečnou útěchou pro vás přitom může být skutečnost, že stejně velký (nebo malý) mozek měl i Albert Einstein.
TIP: S fungováním mozku úzce souvisí metoda NLP. Zjistěte o ní více a přihlaste se na studijní program, který se neurolingvistickému programování podrobně věnuje.
V mozku ukrýváme spoustu nervových propojení
Mozek každého z nás se skládá zhruba ze 100 miliard vzájemně propojených nervových buněk, z nichž každá vytváří až 20 000 spojení. Tato síť se přitom během celého našeho života proměňuje – některá spojení zanikají, jiná vznikají a prohlubují se.
Celková délka všech těchto spojení činí přibližně 5 milionů kilometrů. Kdybychom všechna tato spojení srovnali vedle sebe, dosáhli bychom dvanáctkrát až na Měsíc a zpátky. Neuvěřitelné, že?
Každý mozek je jiný
I když byste se o to sebevíc snažili, nenajdete nikde dva naprosto totožné mozky. Mozek každého z nás si totiž ukládá informace mírně odlišným způsobem. A zároveň se každá oblast mozku vyvíjí jinak. Mozkové centrum hry na flétnu proto vypadá jinak u profesionála a jinak u člověka, který na flétnu nikdy nehrál.
Náš mozek potřebuje pohyb
Mozek se vždy vyvíjí při pohybu našeho těla. Naši pravěcí předkové denně ušli 20 kilometrů a my proto nejsme z evolučního hlediska přizpůsobeni k tomu, abychom celý den proseděli u počítače. Pokud svému tělu nedopřejeme dostatek pohybu, začne náš mozek postupně degenerovat.
Výzkumy například prokázaly, že pravidelné cvičení aerobiku dvakrát týdně snižuje riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou o 60 %. Díky jakékoliv fyzické aktivitě dochází ke stimulaci proteinů, které následně pozitivně ovlivňují vzájemné propojení neuronů. Zároveň se zvyšuje zásobení mozku glukózou a kyslíkem, který odbourává toxické elektrony.
Pro více informací ze světa osobního rozvoje navštivte web www.marketahamrlova.cz.