Máte v plánu vycestovat do zahraničí osobním automobilem? Ať už se chystáte na víkend nebo na celý dlouhý týdenní roadtrip, měli byste si o dané zemi, v níž se budete prohánět na silničních komunikacích, něco zjistit. Málokterý řidič si uvědomuje, že ne všude to funguje stejně jako u nás. Na mysli máme konkrétně pravidla týkající se silniční komunikace. Zjistit si řidič musí hlavně maximální povolenou rychlost a také toleranci alkoholu za volantem. Samozřejmě je dobré nemít v krvi žádný alkohol, ale mnohé země menší množství alkoholu v krvi za volantem tolerují.
Na alkoholu si můžeme vypěstovat závislost, stejně jako na lécích nebo drogách, stejně však lidé alkohol konzumují. Chtějí občas vypnout nebo resetovat svou hlavu, pravdou ale je, že posléze nesmí usednout za volant. Tak to tedy říkají české zákony, které zakazují alkohol v krvi za volantem. V jiných zemích je to však jinak. Mnohé řidiče jistě potěší, že v některých zemích se alkohol v krvi toleruje. Ale samozřejmě jenom do určité hranice.
Sice se akceptování alkoholu v krvi za volantem liší každou zemí, nejčastěji se však setkáme s tolerancí půl promile.
Evropské státy jsou tolerantnější než Česko jako takové
Jak již bylo zmíněno, Česká republika je jednou z mála zemí v Evropě, kde se netoleruje žádný alkohol v krvi řidiče. Jiné evropské státy jsou však k řidičům krapet tolerantnější. Jak již také bylo zmíněno, většinou se toleruje půl procento alkoholu. Otázkou je, v jakých zemích se půl procento toleruje?
Půl procento alkoholu v krvi řidiče se toleruje například v Bulharsku, v Belgii, také v Dánsku nebo ve Francii. S půlprocentní tolerancí alkoholu se setkáme také v Chorvatsku, Irsku nebo třeba v Itálii nebo na Kypru.
V některých státech je tolerance ještě vyšší
Je také třeba konstatovat, že v některých zemích je tolerance ještě krapet vyšší. Například na Maltě nebo ve Velké Británii se toleruje až osm desetin procenta alkoholu v krvi řidiče.