Tak trochu snídaně a tak trochu oběd. Možná snídaně a oběd v jednom! I tak se dá označit brunch. Jídlo, které vzniklo v Anglii a je to jídlo, které kombinuje pokrmy k snídani a obědu. Tento trend se drží hodně v zahraničí, nicméně proniká i k nám do České republiky. O co vlastně jde? A co vlastně během brunche jíte?
Co je to brunch?
Jde o složeninu dvou anglických slovíček, tedy breakfast (snídaně) a lunch (oběd). Takže v podstatě jde o jídlo, které tyto dva pokrmy kombinují. Podává se obvykle mezi 10 a 14 hodinou. Vznikl v Anglii, kde mnoho rodin chodilo každou neděli do kostela. Snídani tak vynechávali a po bohoslužbě logicky měli hlad. Na oběd bylo ještě brzo a na snídani zase pozdě.
V restauracích se tak skloubila snídaně s obědem. A vznikl brunch. Tento fenomén dorazil také do České republiky a to většinou o víkendu. Jde buďto o samoobslužný bufet nebo menu. Brunch spojuje dva v jednom a nemusíte na něj vyrazit jen do restaurací, ale připravit si jej můžete také u sebe doma.
Co budete potřebovat?
Co se servírování týče, potřebujete talířky, misky, sklenice, příbory, ubrousky, servírovací lopatky a podobně. U brunche nezáleží jen na jídle samotném, ale také na servírování, takže si dejte záležet a vše hezky naaranžujte. Na brunch si vyhraďte dostatek času, nejde jen o rychlou snídani nebo oběd někde mezi schůzkami a prací.
Nabídka brunche by měla být co možná nejpestřejší, jídlo by se mělo dát snadno nabírat. Můžete podávat pokrmy, které jsou běžné ke snídani i k obědu. Podávat můžete jak studené tak i teplé pokrmy. Například kvalitní párečky, americké brambory, miniřízečky nebo lehké těstoviny. Základem je vždy chléb, pečivo, toast, různé druhy salámů, sýrů, ovoce a zelenina.
Váš stůl může obsahovat také jogurty, musli, cornflakes, hotové saláty, vařená vejce. K pití podávejte kávu, kapučíno, čaje, mléko, kakao, minerální vodu, neperlivou vodu nebo ovocné džusy. Chcete-li si během brunche dopřát alkohol, skvěle se hodí víno a pivo.