Nesoustředěnost dětí při učení je tématem, které řeší mnoho rodičů. Přečtěte si, co se vlastně pod tímto termínem skrývá a jak lze tento problém účinně řešit.

Co je (ne)soustředěnost

Soustředěnost znamená, že se dokážeme plně soustředit na jednu jedinou věc. Jinými slovy se jedná o míru naší koncentrace jedním směrem. Nesoustředěnost poté znamená opak. Člověk, který je nesoustředěný, se nevydrží koncentrovat na jednu jedinou věc nebo činnost (například právě učení). Vlivem toho neposlouchá, nedokáže vydržet u nějakého úkolu, začne dělat jiné aktivity, kroutí se, vyhýbá se úkolům a podobně. Poměrně často se objevuje také únava a to, že dítě úkoly nedokončuje. 

Jak může soustředěnost ovlivnit strava

S naší schopností soustředění velmi úzce souvisí stav našeho fyzického těla, potažmo strava, kterou mu dopřáváme. Člověk se přirozeně nedokáže soustředit v případě, že je hladový, ale i v momentě, kdy je přejedený. V takové situaci se totiž tělo zaměřuje na trávení potravy a z toho může mnohdy pramenit zvýšená únava. 

Proto je potřeba dítěti dopřát pravidelný režim a správné stravovací návyky. Jídelníček by měl být správně sestaven a obsahovat dostatek ovoce a zeleniny. Pozor si dávejte na velké množství cukrů, které dětem přináší obrovské množství energie. Následně je těžké takové děti usměrnit k tomu, aby si v klidu sedly a věnovaly se učení. A zapomínat byste neměli ani na dostatečný pitný režim. 

Jak mohou (ne)soustředěnost ovlivnit rodiče

Nesoustředěnost dětí mohou ovlivnit i rodiče. Jak na to? Předně nechte děti přirozeně dokončovat své úkoly. Někdy máme tendenci zasáhnout a zkrátit tak například dobu trvání daného úkolu. Pro děti je však důležité, aby se naučily, že každá aktivita má svůj začátek, průběh a konec. A že od ní nelze jen tak odbíhat. 

Veďte své děti k tomu, aby dokázaly překonávat případné překážky. Nezasahujte zbytečně a spíše je přimějte k tomu, aby si s danou překážkou poradily. Ukažte jim jak, ale řešení nechte na nich. A vyvarujte se také toho, že budete dětské činnosti přerušovat. Například již v útlém věku máme tendenci od dětí odtahovat předměty, které chtějí přirozeně zkoumat. 

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz