Soud může v některých případech přistoupit k tomu, že účastníkům jednání nařídí takzvané první setkání se zapsaným mediátorem. O co se jedná? A jaké povinnosti z toho účastníkům sporu vyplývají?

Co vám soud může nařídit

Soud účastníkům sporu nikdy nemůže nařídit mediaci. Nařídit může pouze takzvané první setkání se zapsaným mediátorem, které je v podstatě informativní schůzkou. 

V praxi se s tím můžeme setkat například u řešení rodinných sporů. V takových případech může soudce uznat, že soudní jednání a probírání se důkazy může špatně dopadnout na vztahy v široké rodině. Mediace navíc může být levnějším a časově méně náročnějším řešením.

Co se děje na prvním setkání se zapsaným mediátorem

Jak jsme již zmínili, první setkání se zapsaným mediátorem je v podstatě informativní schůzkou. Mediátor na ní stranám sporu vysvětlí, co od mediace mohou a naopak nemohou očekávat. Také klienti zjistí, co mediátor nedělá a dělat nesmí. 

První setkání se zapsaným mediátorem může skončit dvěma způsoby. Mediátor může stranám sporu pouze vydat potvrzení o tom, že splnily svou povinnost. Nebo se s nimi navíc domluví, zda budou chtít mediaci absolvovat. A pokud ano, zda si k tomu vyberou právě tohoto mediátora, nebo nějakého jiného. 

Jaké povinnosti musí strany sporu dodržet

Pokud se strany sporu setkají s povinností setkat se s mediátorem, obdrží o této skutečnosti usnesení. Součástí tohoto usnesení je jméno mediátora a v některých případech i kontakt (případně si lze kontakt snadno vyhledat na internetu). Strany sporu musí mediátora kontaktovat ve lhůtě stanovené soudem, obvykle se jedná o 10 pracovních dní. 

A co když tuto povinnost nesplníte? V praxi mohou nastat dvě věci. Buď můžete mít štěstí a mediátor vás může kontaktovat sám. Rozhodně však nelze na tuto možnost spoléhat. Nebo vám soud nemusí zcela nebo zčásti přiznat náhradu nákladů, které vám v souvislosti se sporem vznikly. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz