Možná vás zajímá, jak dlouho vám vydrží baterie ve vaší e-cigaretě. Pomocí našeho vzorce se dá lehce určit životnost baterií, které máte ve vaší elektronické cigaretě. Znát musíte kapacitu baterie a uvedené napětí.

Než se do výpočtů pustíte, vezměte si ještě k ruce tužku, papír a hodit se bude i kalkulačka. Pro ilustraci použijeme hodnoty průměrné baterie, která se běžně používá v elektronických cigaretách.

Taková typická baterie má kapacitu 2000 mAh a standardní napětí 3,7 V (nebo 4,2 V při plném nabití). Když známe tyto dva údaje, můžeme přejít od přemýšlení o kapacitě baterie k životnosti baterie, která je definována v Wh (watthodina).

Pro výpočet životnosti použijeme následující rovnici: životnost baterie (Wh) = kapacita baterie (Ah) X napětí (V).

V našem případě to tedy je: 2 X 3,7 nebo 7,4 Wh.

To znamená, že baterie může produkovat 7,4 W energie po dobu jedné hodiny. Wh je však komutativní, což znamená, že baterie může také produkovat 14,8 W, zdvojnásobit energii, ale pouze na půl hodiny. Baterie může také vyrobit 3,7 W během 2 hodin… V každém případě se celkové množství energie v baterii nemění, je to prostě otázka míry využití.

Kolik tahů to je?

Chcete-li převést Wh na počet tahů z elektronické cigarety, musíte určit množství energie, které spotřebujete při jednom potáhnutí a jeho délku.

Pokud vapujete silou 20 W, baterie vydrží přibližně 22 minut (1332 sekund). Abychom to mohli spočítat, musíme vydělit množství dodané energie (20 W) baterií (7,4 Wh) a pak dělit 3600 (sekundy, protože mluvíme o wattech za hodinu), abychom určili výsledek – jinými slovy, 3600 / (20 / 7,4). Za předpokladu, že jeden tah trvá přibližně 3 sekundy, můžeme vypočítat životnost baterie přibližně 450 tahů.

Chcete-li prodloužit životnost baterie, je možné násobit baterie, pokud vám to zařízení dovolí. Vložením dvou baterií vedle sebe se zdvojnásobí kapacita, zatímco vložením jedné baterie za druhou se zdvojnásobí napětí. V obou případech však bude výdrž baterie ve Wh stejná, protože zvýšíte pouze jednu ze dvou složek.

Při všech těchto pokusech nesmíte zapomenout baterie správně nabít. Způsob nabíjení závisí také na tom, jaký typ baterií využíváte. Některé elektronické cigarety mají baterii zabudovanou přímo v těle, tudíž pro její nabíjení budete potřebovat nabíječku určenou pro vaši e-cigaretu.

Setkat se můžete i s tím, že pro nabíjení vaše e-cigareta používá magnetickou nabíječku, kterou přes USB konektor můžete připojit i k počítači a nabít ji přes něj nebo přes jiný USB port.

Způsobů dobíjení e-cigaret je více, vždy je závislý na typu zařízení, které vlastníte. Vždy, když budete e-cigaretu dobíjet, dbejte na to, abyste používali správnou nabíječku. Jinak byste mohli své zařízení poškodit.