Jak zacházet s bitcoin peněženkou? Dobře, že se ptáte. Toto je totiž absolutně zásadní otázka.

Pokud vložíte své peníze na svůj bankovní účet, za váš vklad vám ručí banka. Bitcoiny nikdo neřídí. Je to mechanismus samořízení, který funguje. Za jejich ochranu a zabezpečení jste tedy zodpovědní jen vy sami.

To v praxi znamená, že pokud vám bitcoiny někdo ukradne, jsou nenávratně pryč.

Bitcoiny vám navíc nemusí nikdo vyloženě ukrást. Způsobů, jak o své bitcoiny můžete přijít, je bohužel víc. V tom ostatně tkví největší nevýhoda decentralizace, musíte se prostě plně spolehnout sami na sebe.

Není ale důvod propadat panice. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou nejbezpečnější způsoby uložení bitcoinů.

Dočtete se také, jaké jsou nejčastější hrozby a jak jim můžete efektivně předcházet.

Pravidlo číslo jedna pro Vaši bitcoin peněženku zní: zálohovat, zálohovat, zálohovat

Je nezbytně nutné všechna data vždy zálohovat a dbát na to, abyste dostatečně zabezpečili také privátní klíče ke všem adresám, na kterých máte kryptoměny uloženy.

Důležité upozornění!

Možnost zálohování je jedním z nejdůležitějších kriterií při výběru btc peněženky. Ujistěte se, že její poskytovatel umožňuje zálohování dat. Dále si zjistěte, jak je to s kódováním a zda je proces obnovy dat jednoduchý.

Jak to funguje?

Peněženka zálohuje soubor, do kterého ukládá privátní klíče k adresám. Jenomže při použití nové adresy, je nutné tento soubor zálohovat znovu, protože s novou adresou vzniká i nový klíč.

Toto řeší protokol BIP32 (HD peněženky). Jak? Díky němu nemusíte obnovovat zálohy privátního klíče. Namísto toho vygeneruje nové adresy včetně privátních klíčů k těmto adresám. V tomto případě vám tedy stačí mít uložený hlavní hash a zbytek adres vygenerejute zpětně. Těžko zapamatovatelný klíč je nahrazen 12 nebo 24 jednoduchými anglickými slovy (seeds).

Které btc peněženky jsou nejbezpečnější?

Útoky hackerů jsou stále častější a očekává se, že jejich intenzita ještě poroste. Nebezpečné viry vám vybílí konto během pár okamžiků. Je tedy logické, že nejbezpečnějším místem, kam své bitcoiny uložit, jsou offline peněženky (cold storage).

Do této kategorie patří:

  • hardwarová peněženka – je zařízení, na kterém můžete bezpečně uchovávat i velké obnosy bitcoinů. Pokud chcete své bitcoiny spravovat (přijímat, odesílat, sledovat zůstatek atd.), připojíte ji ke svému PC. Hackerských útoků se v tomto případě obávat nemusíte, ale musíte si dát pozor na to, abyste peněženku nepoškodili nebo neztratili.
  • papírová peněženka – opět na ni můžete offline uložit menší i středně velké obnosy bitcoinů. Je ale z papíru, takže stejně jako v případě hardwarové peněženky hrozí její ztráta a fyzické poškození.

Co na vás číhá, pokud používáte peněženky v online režimu?

    1. Nebezpečné Malware viry – zákeřný software se dostane do vašeho PC nebo mobilu naskenuje váš disk a najde privátní klíče. O pár okamžiků později jste bez bitcoinů.
    1. Trojan – dokáže rozšifrovat všechny vaše složky na pevném disku. Pokud najde odkazy k vaší peněžence, zjistí, kolik na ní máte peněz a problém je na světě.
    1. Virtuální směnárny můžou zpronevěřit vaše peníze.

Velké obnosy bitcoinů vždy ukládejte na offline btc peněženky

Není totiž bezpečnější způsob, jak uložené bitcoiny ochránit před hackerskými útoky, které jsou stále častější a vynalézavější.

Musíte si ale uvědomit, že absolutní bezpečí neexistuje.

Teď už víte, že zálohování dat je základ, který se rozhodně nevyplácí podceňovat.

Dozvěděli jste se, které typy peněženek jsou nejbezpečnější.

Znáte také hlavní rizika, která vám hrozí při manipulaci s bitcoiny online.

Byla pro vás otázka bezpečnosti při výběru btc peněženky rozhodující? Máte právě kvůli bezpečnosti více než jednu peněženku? Podělte se s námi o vaše osobní zkušenosti.