Tak toho se děsí snad každá žena, která neplánuje otěhotnět. Představa umělého přerušení těhotenství většinu žen děsí a udělají všechno pro to, aby se mu mohly vyhnout. Jaké mají možnosti?
Víte, že až polovina těhotenství je neplánovaných? Ženám prostě selže antikoncepce. A je oheň na střeše. Co když budu v tom?
Neriskujte
Nechráněný pohlavní styk sice může být vzrušující, jeho následky ovšem mohou být neblahé. Nechtěné otěhotnění. Plodnost ženy se odhaduje na dlouhých 35 let, během kterých by mohla tedy zažít okolo čtyřicítky těhotenství a na svět přivést stejný počet dětí. Dokážete si to představit? Asi těžko. Teoreticky se to ale může stát.
Jsou pilulky minulostí?
Celá generace žen sázela na tzv. pilulky, tedy antikoncepci hormonální. Propaganda na ni byla dost intenzivní. Dnes je situace jiná a počet žen na pilulkách rapidně klesá. Je pravda, že seznam jejích vedlejších účinků není zrovna krátký a po desetiletém užívání ji nedoporučují užívat ani její výrobci. Není sporu o tom, že hormonální antikoncepce ovlivňuje organismus ženy. Pokud je navíc zvolena špatně, může ublížit. Problémem je, že na hormonech jsou postavené i další metody zabránění početí včetně nitroděložního tělíska i vaginálních kroužků.
Kondom a spermicidy
A jaké možnosti tedy má žena, která nechce nebo nemůže užívat hormonální antikoncepci? Jedním z nich je kondom, ať již pro muže, ale i pro ženy. Jeho výhodou je, že ochrání i před pohlavními chorobami, ale ne všem mužům vyhovuje. Další možností jsou spermicidní gely, které by, jak ujišťují výrobci, měly být stejně spolehlivé jako hormonální antikoncepce. Jiné zdroje však uvádějí, že spolehlivé nejsou vůbec. Antikoncepční metodou je i sterilizace. Ta je sice nejúčinnější, ale zato nevratná.
Tableta po
Ať již používáte jakoukoliv metodu antikoncepce, měla byste počítat s eventualitou, že selže. Dobrou zprávou je, že ani tehdy nemusí být vše ztraceno. Řešením pro vás ještě je tzv. pohotovostní antikoncepce, tableta Aftenor. Říká se ji také tableta po a užít ji musíte do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání antikoncepce. Tableta obsahuje účinnou látku levonorgestrel, která zabraňuje otěhotnění dříve, než k němu může dojít. Čím dříve si tabletu žena vezme, tím bude účinnější. Pokud tedy při styku dojde k „nehodě“, tableta dokáže jejím následkům zabránit.