Ideální je kojit alespoň do 6 měsíců věku dítěte a minimálně do 3 let podávat kvalitní kojenecká mléka. To je dnešní trend. Svět však není ideální a někdy se nám nepoštěstí kojit ani 6 měsíců. Je proto dobré se vyznat v kojenecké výživě hned od začátku, tedy od narození našeho malého strávníka.

WHO i pediatři preferují výhradné kojení do 6 měsíců věku

Až po tomto období se doporučují tzv. náhradní mléka neboli kojenecká mléka a taktéž další kojenecká výživaPokud kojení možné není, dítěti se podávají tzv. počáteční mléka. Ty jsou určena od narození až do 6 měsíců věku dítěte. Bývají označena u všech výrobců číslicí 1. Vyrábí se stejně jako další mléka z kravského mléka. Jejich složení je ale zásadně upraveno, aby složení mléka odpovídalo mateřskému. Mléka obsahují tzv. adaptovanou bílkovinu kravského mléka, ve které je upraven poměr mezi kaseinem a syrovátkou. Mléko má rovněž pro kojence tak potřebný vysoký obsah tuku, obsahuje laktózu, vitaminy, minerály a stopové prvky. Většina je obohacena rovněž o prebiotika.

TIP: Kojenecká mléka HIPP Combiotic (prodávají se jako počáteční mléka – 1 a pokračovací mléka – 2) obsahují probiotika, tedy přírodní kultury mléčného kvašení, typické i pro mateřské mléko. Současně praebiotika – vlákninu v podobě galaktooligosacharidů (GOS). Jsou to polynenasycené mastné kyseliny, které jsou pro děti v prvních měsících života velice důležitými. Jde o bezlepkovou mléčnou výživu.

Adaptovaná kojenecká mléka by se měla podávat až do 2 let věku dítěte

Kravské, ale třeba ani kozí mléko, i když se to mnohdy mylně uvádí, není vhodné ani u starších kojenců a batolat. Běžné mléko svým složením neodpovídá potřebám dítěte, a i když už dítě začne být v 6 měsících přikrmováno jinými potravinami, je ideální kojenecká mléka ponechat v jídelníčku dítěte až do 2 let.

Jako rodiče se pak setkáváme s pojmy pokračovací mléka, což jsou mléka označena číslem 2 a podávají se zhruba od 6 do 10 až 12 měsíců. Následují batolecí mléka. Číslem 3 je obvykle označeno mléko od 10 až 12 měsíců. Postupně lze až do 3 let přejít postupně na batolecí mléka označená jako 4, 5 nebo Junior. Takto pokročilá výživa batolat již bývá někdy ochucena například oblíbenou banánovou nebo vanilkovou příchutí.

Dětská výživa již samozřejmě ve věku nad 6 měsíců není tvořena pouze kojeneckým mlékem. Netřeba však zapomínat, že mléko není jenom nápoj, ale jídlo, jenž obsahuje kalorie. Takže pozor na překrmování.

TIP: Pod značkou HIPP koupíte kompletní kojeneckou výživu, příkrmy i kosmetiku pro děti, kterou však může používat celá rodina.