Garnýže mohou nenápadným prvkem interiéru, ale drží záclony a závěsy, které mohou zpříjemnit vzhled každého interiéru. I když se v komerčních prostorách (kancelářích) obvykle nepoužívají, v domácnostech jsou stále ještě velmi oblíbené. Najdete je téměř v každé domácnosti – i když pravdou je, že v současnosti drží většinou už jen záclony, protože spousta domácností investuje raději do žaluzií.
Kde budou garnýže umístěny?
Pokud kupujete garnýže do obývacího pokoje, zřejmě budete chtít, aby vypadala reprezentativně. Tento účel mohou splnit dřevěné i kovové garnýže. Do hotelů se hodí také reprezentativnější druhy jak garnýží, tak dekoračních látek, které na ně budete potřebovat. Do prostor, kam vstupujete většinou sami (jako je například ložnice nebo prostory vaší víkendové chaty) postačí jednodušší a méně dominantní typy garnýží.
Jaký typ garnýže zvolit?
Kolejnicové nebo ukotvené do stěny? Záleží pouze na vašem vkusu. Někomu se líbí, když jsou záclony vedeny až od stropu, bez dalšího volného prostoru. Jiný má zase rád typický vzhled klasických garnýží. Ať tak nebo tak, rozmyslete si také to, zda budete chtít zavěsit pouze záclony nebo závěsy (v takovém případě volte jednořadé garnýže) nebo budete chtít obojí (vhodné jsou dvouřadé garnýže).
Materiál garnýží
Garnýže mohou být plastové, kovové nebo dřevěné. Každý z těchto materiálů má trochu jiné vlastnosti. Plastové garnýže jsou nejméně odolné, ale jsou nejlevnější. Nevypadají vůbec špatně: mohou napodobovat vzhled kovových nebo dřevěných garnýží. Kovové garnýže jsou nejodolnější, je však zapotřebí dbát na to, aby byly celokovové (nikoli duté). Hodí se do moderních i tradičnějších interiéru. Dřevěné garnýže jsou tím více odolné, čím je větší jejich průměr. Při použití těžkých materiálů ale může dojít k jejich prověšení. Tento problém se týká také plastových garnýží, na které se hodí zejména lehké dekorační látky.