Možná vám přijde zvláštní, že občas po zhasnutí úsporné žárovky vidíte blikání, nebo ještě chvíli slabě svítí. Můžete se tak ptát na nejrůznější otázky, zda se neděje něco špatného a jestli není žárovka poškozená. V článku se podíváme, co stojí za těmito jevy, a vysvětlíme si, že nejde o nic nebezpečného.
Co způsobuje, že LED žárovka po zhasnutí bliká?
Celý princip tohoto jevu spočívá v mechanismu fungování LED žárovky. Jde o jinou technologii s rozdílnými součástkami v porovnání s klasickými žárovkami. Důvodem, proč může docházet k poblikávání či jemnému svícení i po zhasnutí, jsou filtrační členy, kde dochází ke krátkodobému hromadění elektrické energie. Právě díky tomuto systému je zajištěna nižší spotřeba energie, ale nahromaděná energie může ještě chvíli po zhasnutí vystačit na slabé svícení. Ostatně, když se zaměříte na to, jak rychle se žárovka zhasne po cvaknutí vypínačem, zjistíte, že to není okamžité.
Jinou situací je dlouhodobé svícení nebo blikání i dlouho po zhasnutí. V takovém případě jde o indukci elektrického napětí ve vodiči, kdy může chvílemi dojít k takovému zdroji energie, který nabije filtrační kondenzátor, což vyvolá probliknutí nebo chvilkové slabé svícení. Pokud jde o značný problém a děje se vám to téměř pořád, je dobré zkontrolovat elektroinstalaci a ujistit se, že je všechno v pořádku.
Volba zdroje světla ovlivňuje i naše zdraví
Výběr teploty světla a kvalitní žárovky ovlivňuje zdraví našich očí a stará se také o dobrou psychickou pohodu. V některých místech je vhodnější zvolit spíše studenější světlo, jindy je na místě zvolit zabarvení do teplejší žluté. Vždy by se však mělo jednat o kvalitní žárovky navržené s maximálním ohledem na lidské zdraví. Příkladem jsou LED žárovky Philips starající se o pohodlí vašich očí.