Soud v některých případech může přistoupit k tomu, že stranám sporu nařídí takzvané první setkání se zapsaným mediátorem. Přečtěte si, co to znamená a jak v takové situaci postupovat.

Co soud (ne)může nařídit

Je třeba pamatovat na to, že soud nikdy nemůže nařídit mediaci. Nařídit může pouze takzvané první setkání se zapsaným mediátorem.

Mediace je proces, při kterém se jedná o tom, jak celou věc mimosoudně vyřešit tak, aby s ní byly všechny strany sporu spokojené. U mnoha rodinných sporů soudce nařizuje setkání s mediátorem i proto, že nechce, aby spor dopadl na celou rodinu. Vzhledem k tomu, že by si k soudnímu jednání musel zvát jednotlivé svědky a probírat s nimi důkazy. 

Často se také stává, že náklady spojené se soudním projednáváním sporu by výrazně převýšily částku, o níž se vede spor

V čem spočívá první setkání se zapsaným mediátorem

První setkání se zapsaným mediátorem je informativní schůzka, na níž mediátor stranám vysvětlí, co vlastně mediace je a není. Také s nimi probere, co by od mediátora mohly očekávat a co naopak mediátor nedělá. 

První jednání se zapsaným mediátorem může skončit dvěma způsoby. Buď mediátor jen vydá potvrzení pro soud o tom, že strany splnily povinnost se s mediátorem setkat. Nebo se mediátor s klienty domluví, zda by chtěli svůj spor řešit u mediátora a zda tak chtějí učinit právě u tohoto konkrétního mediátora. Strany sporu si totiž vždy mohou vybrat, u jakého mediátora chtějí mediaci absolvovat. 

Jaké z toho pro vás plynou povinnosti?

Pokud vám soud nařídí první setkání se zapsaným mediátorem, je třeba jej kontaktovat. Jméno daného zapsaného mediátora vždy zjistíte v usnesení, které vám soud vydá. Mediátora poté musíte ve lhůtě stanovené soudem kontaktovat. Nejčastěji se jedná o 10 pracovních dnů. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz