Plácli jste si s makléřem a podepsali jste kupní nebo nájemní smlouvu nového bytu? Na stěhování se dobře připravte, změna bydliště není nic jednoduchého. Držte se našich doporučení a celý proces zvládnete levou zadní.
Na balení sežeňte krabice, bublinkovou folii i praktické štítky
Na stěhování se dobře připravte. Začněte nákupem věcí, které budete potřebovat pro zabalení všech věcí. Seznam jsme napsali za vás:
- Pevné kartonové krabice – v OBI nebo Hornbachu se cena za jednu krabici pohybuje okolo 50–80 korun, pro nové levnější stěhovací krabice zajeďte raději do IKEA. Tip: Zkuste požádat paní prodavačku v potravinách, zda ve skladu nemají volné krabice od banánů. Jsou pevné a zadarmo.
- Strečová fólie – nezbytný stěhovací parťák. Postará se, aby věci držely u sebe, a ochrání je před poškozením nebo rozbitím.
- Staré noviny a bublinková folie – snadno s nimi obalíte křehké vázy nebo vycpete poloprázdnou krabici.
- Nůžky, lepicí páska – přejděte protržení krabic důkladným oblepením jejich hran lepicí páskou.
- Fixy, lepící štítky – krabicím velkým písmem přiřaďte místo (např. krabici s talíři pojmenujte KUCHYNĚ), menším pak detailně popište její obsah.
Stěhováky objednejte co nejdříve
Ačkoli je stěhovacích firem na trhu celá řada, termín stěhování rezervujte co nejdříve. Rozmyslete se, zda potřebujete objednat pouze dodávku, nebo i pracovníky, kteří vám se stěhováním pomohou.
Za dodávku o velikosti 42 m³, jež odveze váš majetek do nového bytu v Praze, zaplatíte zhruba 1500 Kč za hodinu. Pokud si k ní objednáte i stěhováky, počítejte s tím, že cena o několik stovek stoupne.
7 + 1 tip pro efektivní balení
- Těžké věci dejte do menších krabic, snadněji se přenášejí. Zajistěte, ať se neprotrhnou.
- Křehké věci důkladně zabalte do novin nebo bublinkové fólie, případně je obalte oblečením.
- Tekuté věci (např. sirupy, vaječňák z minulých Vánoc nebo micelární vodu) obalte strečkou, zabráníte jejich případnému vytečení.
- Neplýtvejte krabice na oblečení. Na jeho převoz dobře poslouží i velké plastové pytle.
- Šroubky a další drobnosti z rozloženého nábytku dejte do uzavíratelného sáčku a viditelně popište, o jaký nábytek se jedná.
- Box s nářadím uložte do krabice, kterou snadno najdete, a bude vám při ruce.
- Jednu stěhovací krabici vyhraďte na věci, jež budete potřebovat hned po nastěhování. Do ní dejte prodlužku, nabíječky, jar a houbičku, plastové hrnečky, blok, propisku nebo třeba ručníky.
Tip na závěr:
Do kabelky nebo batohu, který budete mít během přesunu stále u sebe, zabalte cedulku s nápisem Stěhování. Po zaparkování před novým bydlením ji dejte za přední sklo auta. Vyhnete se případnému vysvětlování strážníkům, proč stojíte na chodníku.
Autor článku: Veronika Holzerová