Jistě už mnozí z vás slyšela cizí slůvko kratom. není to však nic tajuplného, jak by se mohlo zdát, protože se jedná o zelený prášek, z listů vysokého třiceticentimetrového stromu, který roste v Asii, a nejčastěji v pralesních oblastech.
Na rozdíl od Asie není v EU příliš známý, a proto na internetu můžeme najít mnoho zavádějících informací. Navíc není v Evropě schválený jako potravina, ani potravinový doplněk, a proto se musí každý sáček tohoto prášku označit jako jako sběratelský produkt, který není určený ke konzumaci.
Nejznámější druhy kratomu
Rozlišujeme tři základní barvy kratomu. Zelený, bílý a červený. Zelený kratom vzniká ze sušených listů stromu, kdy se list semele na jemný zelený prášek. Bílý krtom vzniká stejným způsobem, ale správně by v něm měly být rozemleté i sušené žíly a stonky listu. Navíc je do takto připraveného prášku přimícháno i malé množství červeného kratomu. Červený kratom vzniká odlišně. Nejprve se čerstvě utržené listy uloží do pytle, nechají se tam několik dní fermentovat a teprve potom se usuší. Takto usušené listy se potom semelou na prášek, který má mírně načervenalou barvu.
Jsou skutečně desítky nejrůznějších odrůd kratomu?
Někteří prodejci na internetu to takto uvádějí. Můžete se dočíst, že prodávají odrůdy například: Maeng Da, Bali, Malay, Sumatra, Horn, Dragon a mnohé další.
Ve skutečnosti jsou to však mixy výše uvedených základních druhů kratomu. Na tom není nic šptaného, ba právě naopak, ale je zavádějící mluvit o těchto mixech jako o odrůdách kratomových stromů. Mixy jsou připravovány v různých poměrech a barvy prášku se tak mohou lišit.
Další mylnou informaci, kterou můžete najít na internetu je tvrzení, že barvy kratomu se poznají podle barev žilek na listech. Není to pravda – barva kratomu je závislá na způsobu sušení, zda jsou přidány žilky a stonky a na případné fermentaci listů
Lze u nás pěstovat kratom?
V domácích venkovních podmínkách to možné není. Tento strom je totiž náchylný na zimu a proto by venky nepřežil venkovní mrazivé teploty.
Lze jej ale pěstovat v květináči jako pokojovou rostlinu, samozřejmě je nutné kmínek vzrůstajícího stromu seříznout a tak vznikne jakási bonsai. V zimním obdojí je navíc nutné dodávat rostlině světlo, pomocí umělého osvětlení. Jinak stromku začnou opadávat listy. Pokud ji chcete pěstovat, stačí subrstrát pro pokojové rostliny, zrovna tak hnojivo pro pokojové rostliny a hlavně hodně vody. Zálivka je zde velmi důležitá a bez vlhkého substrátu se stromku nebude dařit.
