Osvětlení se na celkové spotřebě elektrické energie ve vaší domácnosti může projevit 10-15 %. To už je argument k tomu, strávit při jeho vybírání více času. Že ty nejúspornější jsou LED žárovky, na tom není nic nového. Existují ale i další tipy, které vám už při samotném výběru pomohou snížit vaši budoucí spotřebu elektřiny.
LED osvětlení spotřebuje až sedmkrát méně elektrické energie než světla s klasickými žárovkami. Jejich dnešní nabídka už je natolik komplexní, že si z ní vyberete jakýkoliv druh osvětlení, který si jen představíte. Od velkých závěsných lustrů, přes běžná stropní svítidla až po designové lampy.
Sviťte jen tak dlouho, jak opravdu potřebujete
Zdaleka ne všechna světla je nutné mít rozsvícená po dlouhou dobu. Typickým příkladem je nástěnné svítidlo do chodby, předsíně či venkovní osvětlení před domem. Zde světlo potřebujete pouze tehdy, když kolem nějak procházíte. Často se také stává, že zde jednoduše zapomenete zhasnout. A spotřeba energie stoupá. Chytrým řešením pro takové chvíle jsou světla s čidlem zaznamenávající pohyb. Rozsvítí se, když je míjíte, a po chvíli sama opět zhasnou.
Ušetřit můžete také snížením intenzity svícení. Například při trávení večera v obývacím pokoji se přímo nabízí světlo ztlumit. Světla, u nichž je možné intenzitu svícení regulovat, jsou tak dalším pomocníkem při šetření elektrické energie.
Vybírejte vždy podle účelu
Koupit si svítidlo jen protože se vám vzhledově líbí a přitom nevíte, na co ho vlastně použijete, rozhodně není dobrý příklad zodpovědného nakupování. Naopak účel by měl být tím hlavním kritériem výběru. Podle něj pak zvolíte velikosti, typ a barvu světla daného svítidla. Na chodby či schodiště se tak skvěle hodí bodovky či LED pásky, které nespotřebují žádné velké množství elektrické energie. Sice nevydávají tolik světla, ale v těchto prostorách ho ani tolik nepotřebujete.
Naopak dětské pokojíčky či pracovny se vyplatí osadit pořádným stropním světlem, které poskytne dostatek světelného toku pro práci.