To, že hračky a zejména pak ty pro naše nejmenší, by měly být především bezpečné, není žádnou novinkou. Trh s hračkami je ale velmi bohatý a je proto dobré si připomenout, na co si dát pozor. Zde jsou základní parametry, které byste měli při výběru hraček pro děti do 3 let zohlednit.

Berte v potaz přesný věk dítěte

Rozvoj dítěte je zejména v prvních 15 měsících opravdu rychlý. Dítě se téměř každý den naučí něco nového a je proto vhodné vždy sáhnout po takové hračce, která mu v jeho rozvoji pomůže – a zároveň mu nijak neublíží. Oko dítěte je plně vyvinuto zhruba ve třech měsících. Do té doby dítě není schopné zaostřit na předměty, které jsou od něj vzdáleny více než 25 cm. Hračky pro něj by tedy měly být opravdu pestré a výrazné. Důležité je také pamatovat na to, že děťátko nesmí do svých přibližně 9 měsíců zaklánět hlavičku. Hračky mu proto vždy pokládejte nad nebo vedle spodní poloviny těla. Okolo 4. měsíce už dítě umí uchopovat věci, je ale stále poměrně slabé, takže mu nedávejte nic těžkého. A zejména v tomto období počítejte s neustálým prozkoumáváním pomocí jazyka a rtů. Pozor tedy na hračky s ostrými hranami či nevhodně ošetřené!

Jaké materiály jsou nejlepší?

Hračky, ale i jiné vybavení dětského pokoje, by měly být převážně z přírodních materiálů, ideálně ze dřeva. To je totiž ekologické a zdravotně nezávadné a má navíc ještě jednu skvělou vlastnost: pohlcuje vlhkost. Dřevěné hračky tak v propocených malých ručkách nekloužou, na rozdíl od těch plastových. Pohlídejte si však, jakým způsobem je ošetřen povrch dřeva. Použité laky či barvy nesmí být toxické, měly by být ředitelné vodou a úplně nejideálnější jsou přírodní vosky a oleje. Zcela neošetřené dřevo může mít póry ucpané špínou, to je velmi časté hlavně u měkkých typů jako je borovice, jedle nebo smrk. Pořizujete-li hračky z plastu, zcela se vyhněte ftalátům, PVC a BPA (bisfenol A), tyto látky jsou velmi toxické. Nebezpečná jsou také epoxidová lepidla obsahující škodlivé látky a hračky pro děti by jimi nikdy neměly být lepené.

Pohlídejte si certifikáty

Trh s hračkami je velmi regulovaný a podléhá přísným normám. O jejich dodržování vás informují patřičné certifikáty, které na hračce musí být uvedeny. Důležitým předpisem, kterým se výrobci hraček musí řídit, je směrnice 2009/48/ES Evropského parlamentu a Rady o bezpečnosti hraček. Podmínky v ní uvedené byly dále aplikovány do českých zákonů a právních norem a hračkám se konkrétně věnují zákon č. 22/1997 Sb. (o technických požadavcích na výrobky), nařízení vlády č. 86/2011 Sb. (o technických požadavcích na hračky) a norma ČSN EN 71-1 (Bezpečnost hraček). Informaci, zda je hračka vyrobena podle těchto norem, najdete vždy na jejím obalu v podobě písmen CE. To vám zaručí, že je hračka bezpečná, zdravotně nezávadná a splňuje všechna přísná kritéria. Pozornost věnujte také informaci, pro jak staré dítě je hračka vhodná. Narazíte-li na to, že je hračka nevhodná pro děti do 3 let, znamená to, že může obsahovat malé části, které by dítě mohlo spolknout nebo vdechnout.

Jak hračky pro děti do 3 let nejlépe čistit?

S bezpečností hraček souvisí také péče o ně. Malé děti si věci rády strkají do úst a je tedy dobré myslet na to, co se tam všechno může dostat. Většinu hraček stačí opláchnout obyčejnou vodou, v případě mastných skvrn můžete přidat kapku octa. Přednost dávejte ekologické drogerii, která neobsahuje žádné škodlivé látky a neubližuje tak vašemu dítěti, vám a ani přírodě. Mezi nejvíce nebezpečné látky obsažené v běžných drogistických výrobcích patří zejména saponáty a ftaláty. Některé hračky, není-li u nich uvedeno jinak, je potřeba jednou za čas vyvařit. A nezapomínejte na plyšáky! Do nich se velmi snadno chytá prach a drobné nečistoty a rychle se tak z nich stává semeniště bakterií. Opět se řiďte pokyny uvedenými na štítku a jednou za čas plyšové hračky vyperte na 40 °C, případně ručně v teplejší vodě. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad a váš domov bude pro vaše dítě tím nejbezpečnějším místem na světě!