Komplikace s početím dnes nejsou ničím neobvyklým. Párů, které mají problém s plodností, je dnes opravdu mnoho, podle statistik jde o každou 7. dvojici. Díky tomu jsou i metody umělého oplodnění daleko dostupnější a rozšířenější než dříve. Pojďte i vy přírodě trochu napomoci.

I když přibývá žen, jež se dobrovolně rozhodly nemít děti, stejně ve společnosti převládá názor, že vychovat potomky je životní úděl každého z nás. Z neúspěchů jsme zklamaní a obvykle platí, že čím více tlačíme na pilu, tím nižší je šance na úspěch.

Kdy se vydat do centra asistované reprodukce?

Někdo má to štěstí, že otěhotní první měsíc po vysazení hormonální antikoncepce, či dokonce po prvním styku bez ochrany. U všech to ovšem takto nefunguje. Pokud se o děťátko snažíte tři měsíce a stále nic, neházejte flintu do žita, ještě pořád je čas. Situaci můžete nejdříve zkonzultovat se svým gynekologem, který může udělat ženská vyšetření. Obecně se však kliniku asistované reprodukce doporučuje navštívit až po roce marného snažení.

Ani tam však nebudou ihned řešit umělé oplodnění. Nejdříve je třeba provést všechna nezbytná vyšetření, a to jak u ženy, tak u muže. Specializované kliniky vyšetřují různé aspekty skutečně pečlivě a kolikrát se objeví i potíže, na něž gynekolog nepřišel. Série vyšetření má také pomoci odhalit, v čem je vlastně chyba a proč se nedaří početí přirozenou cestou. Od toho se pak odvíjí další postup. Jedno je ale jisté. I umělé oplodnění vyžaduje velkou trpělivost.

Léčba neplodnosti se odvíjí od zjištěných informací

Někdy bývá problém například na straně muže, jeho spermie nejsou schopné prorazit si cestu až k vajíčku. V takovém případě přichází na řadu léčba neplodnosti prostřednictvím IUI (intrauterinní inseminace), kdy se spermie uměle zavedou do děložní dutiny. Jestliže je potíží ženská ovulace, je možné ji vyvolat uměle a následně načasovat pohlavní styk. Metod je celá řada a důležité je uvědomit si, že umělé oplodnění (tedy oplodnění celkově mimo tělo matky) je jen jednou z nich.

Občas se stává, že vyšetření neukážou žádnou potíž, k otěhotnění přesto nedochází. I v takovém případě se využívá IVF (mimotělní oplození, in vitro fertilizace). Ačkoliv zní vysoce nepřirozeně, ve skutečnosti jde o přirozenou metodu. Spermie sice do vajíčka pronikají mimo tělo ženy v laboratoři, ale musí to zvládnout samy. Následně se jedno či dvě embrya zanesou do dělohy a čeká se, zda se uchytí. Těhotenský test je v případě úspěchu pozitivní za 14 dní. Tato metoda je nejběžnější a nejznámější.

Vajíčka i spermie mohou být darované

V některých případech není možné umělé oplodnění realizovat s vajíčky či spermiemi daného páru. Pak se využívá darovaných gamet. Darování spermií i vajíček je v Česku anonymní, nikdy se tedy nedozvíte, kdo pomohl splnit váš sen. S myšlenkou, že budete vychovávat dítě, které není úplně vaše, je samozřejmě třeba se srovnat. Zkuste se ale na věc podívat rozumně. Rodič není ten, kdo poskytl genetický materiál, nýbrž ten, kdo dal dítěti lásku a kdo ho vychoval. Darovaná vajíčka nebo spermie jsou pro spoustu párů jediným řešením, jak si splnit sen o vlastním dítěti, české zákony to umožňují a není na tom nic špatného.

Umělé oplodnění je zkouška vztahu

Každý pár, který si prošel umělým oplodněním, vám potvrdí, že jde o proceduru náročnou nejen fyzicky, ale i psychicky. Pokud vaše láska ustojí tuto těžkou životní zkoušku, jen tak něco ji nepoloží. Většina partnerů, jimž se povedlo počít dítě až díky pomoci vědy, případně darovaných vajíček či spermií, si pak svého dítěte daleko více váží. Každé miminko je totiž dar a vůbec nezáleží na tom, jakým způsobem ho rodiče zplodili.

Informace pro tento text byly čerpány z: FertiCare Praha, FertiCare Karlovy Vary a FertiCare Znojmo.