Nejnovější profesionální metody zahušťování vlasů navrací pacientům nejen ztracenou kštici, ale také sebevědomí. Androgenní alopecie postihuje až 80 % můžu a 40 % žen na celém světě. Toto dědičné plešatění nelze prakticky vyléčit žádnými babskými radami. Pakliže nechcete přijít o své vlasy, mít velké kouty či dokonce pleš, budou pro vás užitečné následující informace. Přečtěte si, jaký je průběh transplantace, co je příčinou vzniku lysin a řídnutí vlasů, a kdy byste měli začít konzultovat vaše problémy s odborníkem.
Zahušťování vlasů – nastřelení jako trvalé řešení
Mezi nejmodernější metody pro boj s nadměrným vypadáváním vlasů patří v současné době transplantace neboli nastřelení. Pakliže trpíte alopecií a dělá se vám již viditelná pleš či kouty, je právě pro vás určeno toto efektivní a především dlouhodobé řešení. Nastřelení probíhá odebráním štěpu z oblasti, kde máte nejkvalitnější a nejhustší vlasový porost. Odebrané folikuly jsou následně očištěny od přebytečné tkáně a zasazeny do předem připravených kanálků v místech, kde máte lysinu. Operace je naprosto bezbolestná. Na začátku můžete mít trochu nepříjemné pocity z lokální anestezie, jež se aplikuje jehlou do pokožky hlavy. To naštěstí nezabere více než několik vteřin a následný zákrok již necítíte.
V jaké míře je úbytek vlasů přirozený
Vypadávání je běžný proces, jenž postihuje každého z nás. Je ale nutné pozorovat, zda denní úbytek nepřekračuje přirozenou mez. Obecně platí, že člověk ztratí během dne 50 až 80 vlasových vláken, někteří odborníci dokonce tvrdí, že v pořádku může být i úbytek 100 až 150 vlasů denně. Tato čísla jsou samozřejmě individuální, a protože spočítat ty vypadané je prakticky nereálné; stačí když budete sledovat, kolik jich po vás zůstává třeba po koupeli ve vaně nebo ráno na ložním prádle.
Kdy navštívit odborníka
Je-li úbytek vlasů již výrazný a vy začnete pozorovat řídnutí, lysinky na hlavě, ustupující čelo či kolečko na temeni, pak je třeba začít konzultovat situaci s odborníkem. Avšak i v případě pokročilé alopecie dokáže dnešní estetická medicína zázraky. Pokud se na vaší hlavě stále nachází místo, ze kterého je možné odebrat kvalitní štěp, pak máte vysokou šanci, že vás na zákrok přijmou. Za nezávaznou konzultaci s profesionálem nic nedáte. V první řadě budete vyzváni, abyste na kliniku zaslali fotky své hlavy z různých úhlů. Na základě těchto snímků pak bude vyhodnoceno, jste-li vhodnými pacienty. Následně absolvujete osobní pohovor, kde odborný personál vše důkladně prohlédne a posoudí a nabídne vám možnosti řešení.
Proč se na hlavě tvoří lysá místa
Téměř u 90 % případů má plešatění či řídnutí vlasů na svědomí dědičná alopecie. Porucha růstu vlasů se objevuje zejména u mužů, ale postihuje také některé ženy a je způsobena vysokou citlivostí vlasového porostu na mužské hormony androgeny, jenž vlasové folikuly oslabují. U ženské části populace se projevuje úbytkem vlasů v okolí pěšinky či případně jejich celkovým řídnutím, a to nejčastěji v období po menopauze. U pánů se vyskytují dva typy plešatění podle Norwoodovy stupnice:
1.Běžný typ – vlasy se ztrácí nejprve z oblasti čela a temene hlavy. Postupným vypadáváním se holá místa zvětšují a někdy dosáhnou až tzv. hippokratovské pleše.
2.Typ A – výskyt této formy je méně častý a úbytek vlasů u ní postihuje výhradně přední část hlavy, nikoliv temeno. Nejprve se začnou tvořit kouty a následně čelo ustupuje dále dozadu.
Tak to je k moderním metodám zahuštění vlasů opravdu vše. Nyní jste získali nejdůležitější informace o tom, co je příčinou alopecie a jakým způsobem se s ní vypořádat. Dočetli jste se, jak zákrok transplantace vlastními vlasovými folikuly probíhá a proč se objednat ke konzultaci na kliniku. Teď už se stačí jen odhodlat k akci.
A jak s plešatěním bojujete vy? Řešíte potíže s alopecií přírodní cestou nebo důvěřujete moderním metodám? Pokud víte o dalších tipech, jak se vypořádat s nadměrnou ztrátou vlasů, poraďte nám v komentářích.