Je to zase tady, na českých horách už si můžeme užívat sněhovou nadílku, o horách v zahraničí ani nemluvě. Kolo a tenisky na běhání vyměníme za lyže a můžeme se vydat na sjezdovku. Nebo raději ne?

Sjezdové lyžování je samozřejmě stále populární, avšak mladí lidé často chtějí víc. Nestačí jim jen obout lyže, nechat se vyvézt na sjezdovku a spustit se dolů. Touží po větším dobrodružství, které jim nabízí skialpinismus.

Turistika na speciálních lyžích

Skialpinismus, skitouring či ski mountaineering. Jde v podstatě o zimní turistiku v horách, jen místo bot obujete lyžařské boty se speciálním vázáním a lyže vybavené stoupacími pásy.

Lyže se popravdě příliš neliší od těch sjezdařských, jen na ně pro stoupání připevníte stoupací pásy. Boty musí být lehké, umožňovat pohyblivost kotníku, dají se přepnout do režimu chůze a sjezd. Také vázání pro skialpy umožňuje nejen sjezd, ale i chůzi s volnou patou. V podstatě si s sebou nesete dvojí výbavu – s jednou stoupáte, jakmile dosáhnete vrcholu, přepnete na tu sjezdařskou a sjedete dolů ve volném terénu.

Na skialpy jedině s dobrou výbavou

Stejně jako byste se v létě neměli vydat na hory v teniskách, i v zimě potřebujete dobrou výbavu. Pohyb ve sněhu je ještě náročnější než na suchu, takže je nutností vzít si batoh nejen se svačinou a termoskou. Dobré je zabalit si náhradní oblečení, protože zatímco při výstupu se potíte, při sjezdu budete potřebovat více vrstev. Také byste měli mít cepín, mačky, karabiny, šrouby do ledu, lavinovou sondu, sněhovou lopatu atd. V podmínkách českých hor to asi tak úplně nutné nebude, avšak ve vyšších horách rozhodně ano.

A mimochodem, pozadu nezůstávají ani snowboardisté. Existuje totiž tzv. splitboard, který při stoupání prostě „rozpůlíte“ do podoby lyží a na sjezd sepnete dohromady. Dává možnosti, o nichž se vám doposud ani nesnilo.