Odškodnění ušlého výdělku můžeme zařadit mezi nejčastěji uplatňovanou náhradu u poškozených dopravní nehodou. Zajímá vás, kdy na toto odškodnění vzniká právo a jak se počítá?

Co znamená ušlý výdělek

Nejprve si řekněme, co znamená pojem ušlý výdělek. Odborně se jedná o náhradu ztráty výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Tuto náhradu upravuje občanský zákoník. V něm najdete, že ušlý výdělek představuje peněžitou dávku, která se hradí peněžitým důchodem ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem poškozeného před vznikem újmy (dopravní nehodou) a náhradou toho, co poškozenému bylo vyplaceno v důsledku nemoci či úrazu podle jiného právního předpisu (zejména nemocenské dávky).

TIP: Chcete získat odškodnění ušlého výdělku důsledkem dopravní nehody i vy? Obraťte se na tým advokátů, který vám s odškodněním pomůže.

Popisované odškodnění se přitom nejčastěji vyplácí jednorázově, a to konkrétně po skončení pracovní neschopnosti. Právo na toto odškodnění má přitom ten poškozený, který je uznán pracovně neschopným, a to v důsledku újmy na zdraví, jež byla způsobena dopravní nehodou.

Výpočet průměrného výdělku

Průměrný výdělek poškozených, kteří jsou v pracovním poměru, se počítá podle zákoníku práce. Rozhodné období pro tento výpočet přitom představuje kalendářní čtvrtletí, které předcházelo dopravní nehodě. Použít však lze i kalendářní rok, a to v případě, kdy je to pro poškozeného výhodnější.

U poškozených podnikatelů je postup výpočtu již o něco složitější. U nich symbolizuje klíčový dokument daňové přiznání, ze kterého se vychází při zjištění skutečných příjmů a výdajů. Nahlíží se dále i do peněžního deníku a mnohdy se využívá i znalostí znalce z oboru ekonomie.

Více informací o odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.