V životě někdy přicházejí situace, kdy je potřeba přijmout skutečnost, že to, co dříve bez problému fungovalo, už funguje špatně nebo dokonce vůbec. Podobně je to například s chrupem. Pokud se tak stane, člověk hledá alternativy, jak i přes tuto disfunkci žít kvalitní, plnohodnotný život.

Jakousi druhou šancí by mohly být zubní implantáty, které jsou vyrobeny z titanu nebo jeho slitin. Na rozdíl od protézy se zavádí napevno přímo do kosti, v místě chybějícího zubu. Implantát se skládá ze dvou částí – šroub a samotný zub. Šroub slouží jako náhrada zubního kořenu a zub se na šroub připevňuje po 3 – 6 měsících, kdy se šroub dokonale vhojí do kosti. Trvanlivost zubních implantátů se, po úspěšném vhojení, pohybuje od dvaceti let výše. Nespornými výhodami implantátů jsou mnohem jednodušší zubní hygiena, a také zachovaný tvar tváře díky tomu, že nedochází k úbytku čelistní kosti. Implantátem lze nahradit jednotlivé zuby, ale i celou bezzubou čelist. Příznivá je i skutečnost, že, v případě náhrady jednotlivých zubů, není nutné obrušovat sousední zdravé zuby jako u konvenčních fixních můstků.

Vyšetření jsou nezbytná

Před implantací je nutné podstoupit vyšetření ústní dutiny u zubního lékaře, který posoudí kvalitu kosti, ústní hygienu a celkový zdravotní stav pacienta. V případě vážných onemocnění, jako je silná cukrovka, metabolické choroby nebo onkologické onemocnění, je implantace vyloučena. Jestliže je pacient kuřák, existuje zde vysoké riziko, že se výrazně prodlouží doba vhojení implantátu do kosti, nebo že se nevhojí vůbec. Implantaci je možné provést u dívek od 15 let, u chlapců od 16 let, kdy je zastaven růst čelisti. Horní věková hranice není omezena.

Jak o implantáty pečovat a čeho se vyvarovat?

Pokud se pro zubní implantáty rozhodnete, je dobré vědět, jak o ně pečovat a jaké komplikace mohou nastat.

Bezprostředně po zákroku se u citlivějších pacientů může objevit otok tváře a s ním spojená zvýšená teplota. Přibližně dva dny po implantaci je dovoleno jíst pouze kašovitou stravu. Co se péče týká, samozřejmostí je pravidelná zubní hygiena a také pravidelné návštěvy u zubaře, alespoň jednou za rok. Rovněž je vhodné pravidelně navštěvovat dentálního hygienistu, který odstraní zubní kámen, aby se netvořily záněty dásní. Při výskytu zánětu je zde riziko, že tělo se bude snažit implantát vyloučit.

V případě, že o zubních implantátech uvažujete, je dobré si všechno promyslet a znát názory více stomatologů. Nebojte se jich ptát na průběh zákroku a také na možné komplikace ve vašem konkrétním případě.