Inkontinence neboli nechtěný únik moči trápí mnoho lidí. Týká se žen i mužů. Naštěstí existují způsoby, jak potíže omezit, ne-li se jich zbavit definitivně.
Zná to snad každá žena, jež dosáhne určitého věku. A ta, která na svět přivedla dítě, i dříve. Inkontinence se zpočátku projevuje plíživě a nenápadně. Nejdříve při kýchnutí, později při zvýšené námaze. Mnohdy ani nestihneme doběhnout na toaletu.
Inkontinence urgentní
Únik moči se dělí na akutní a stresový. Za inkontinencí urgentní, která většinou postihuje ženy vyšších ročníků, stojí tzv. hyperaktivní močový měchýř, který způsobuje časté nutkání na toaletu, a to i během noci. V tomto případě bývá nutné nasadit účinnou farmakologickou léčbu. A začít nosit inkontinenční kalhotky. Nebojte se, okolí je na vás vůbec nezaregistruje.
Inkontinence stresová
Zatímco inkontinence urgentní postihuje většinou starší ženy, inkontinence stresová se nevyhýbá i ani těm mladším. Způsobuje ji především defekt pánevní oblasti (propals) a různá zranění způsobená mimo jiné porodem. K úniku moči pak často dochází bez varování, ať již po kýchnutí, zakašlání či zvednutí těžkého břemene (včetně dítěte).
Fyzioterapie na mírnou inkontinenci
Příznaky mírné inkontinence je možné regulovat speciálním cvičením, kterému se říká Kegelovy cviky. Ty mají za cíl posílit svaly pánevního dna. K tomu, aby se ovšem setkalo s úspěchem, je ovšem zapotřebí celkově změnit svůj životní styl a především cvičit pravidelně a technicky správně. A dobře při něm dýchat.
Kegelovy cviky na posílení pánevního dna
Samotné cviky lze provádět jak vestoje, tak vleže, jde jen o to, co vám vyhovuje. Princip je ve své podstatě jednoduchý – kostrč se snažte tlačit dolů a pánevní kost naopak nahoru, což se dobře popisuje, ale hůře provádí. Z toho důvodu je na místě, abyste zpočátku cvičili za dohledu fyzioterapeuta. Jakmile si tento pohyb ale osvojíte, půjde vám to samo. Takže vytrvejte, výsledky se brzy dostaví.
Na silnou inkontinenci jedině skalpel
Kegelovy cviky nejsou vhodné jen pro samotnou redukci potíží, ale také zabraňují jejich zhoršení, které by vyžadovalo radikální chirurgické řešení. Ani toho se však nemusíte obávat. Zákrok netrvá déle než 15 minut a efekt je dle slov odborníků téměř okamžitý. Po zákroku je zkrátka po problémech.
Močový měchýř se rychle plní
Ovšem pozor, časté močení nemusí hned znamenat inkontinenci. Stačí se více napít a po chvilce se nám chce na toaletu, což obzvláště v souvislosti s obecným doporučením nutričních specialistů každý den vypít okolo tří litrů tekutin, je poměrně častá záležitost. Močový měchýř se totiž poměrně rychle naplní, a to nejenom nápoji. Spoustu tekutin obsahuje ovoce, zelenina a samozřejmě i polévky. Čím více toho zkrátka vypijeme a sníme, tím častěji si pak močíme, aniž bychom trpěli únikem moči.