V jednom z minulých článků jsem se zaměřila na dětská hřiště. Jakou výhodu je mít vlastní domácí hřiště pro děti. Jedním z hlavních argumentů, proč si pořídit vlastní hřiště je bezesporu bezpečnost. Tím, že mají naše děti skluzavku, minilezeckou stěnu nebo domeček na zahradě s vyhneme tomu, že je to potáhne šplhat a prolézat někde jinde, kde naše oko nedohlédne. Rovněž jsem zmiňovala kvalitu písku v pískovišti. Jistě je pro nás uklidňující, že se naše ratolest nehrabe v nečistotách nebo nedej bože ve skle. Co je však u bezpečností dětí rovněž podstatné a o čemž jsem se dostatečně nezmínila je kvalita materiálu.
Bývaly časy, kdy nákup hraček byl mnohem jednodušší. Naše maminky si nemusely dělat starost s tím, co jejich dítě dá do pusy a nebo jestli si zadře na skluzavce třísku. Co bylo určeno pro děti bylo vyrobeno pro děti, testováno pro děti a tudíž bezpečné. Dnes se situace diametrálně změnila. Tzv. tržní hospodářství nám sem spolu s nepřeberným množstvím hraček přivedlo i mnohdy bezohledný přístup obchodníků. Nespoléhejte se na morální hodnoty prodávajících! Dříve než svému dítěti pořídíte hračku a to zejména takovou jako je dětské hřiště ověřte si nejprve zda splňuje příslušnou normu. Norma ČSN 71 stanovuje normu evropskou a stanovuje požadavky a metody zkoušení mechanických a fyzikálních zkoušení hraček. Tedy stanovuje kvalitu všech hraček pro děti mladší 14 let. Výrobce nebo dovozce hraček, který nemůže doložit, že jeho produkty tyto normy splňují je nedůvěryhodný.
V lepším případě zjistíte, že hračka není dostatečně kvalitní a brzy přestane sloužit. V horším případě může hračka vaše dítě zranit. V případě dětských hřišť se může jednat o vážné zranění, jelikož hrozí pád z výšky nebo sesunutí konstrukce a dítě. Nic takového se vám nemůže s kvalitním výrobkem stát. V nejhorším případě hračka dítěti škodí aniž by jste to postřehli. Jedná se o hračky vyrobené z nevhodných nebo přímo z jedovatých materiálů.
Preferujte proto firmy, které mohou jasně doložit veškerou potřebnou certifikaci. Chráníte tím své dítě.