Včera jsme publikovali článek týkající se porodních termínů. Zjistili jsme, že nám lékaři mohou stanovit 3 porodní termíny. Jenomže někdy se může stát, že naše miminko ven nechce a my máme miminko v bříšku déle, než bychom chtěly.

Téměř každá maminka se na příchod svého miminka těší a přeje si, aby to už bylo. Nemůžou se dočkat, až toho drobečka ucítí v náručí a taky chtějí, aby jejich tělo bylo zase “normální”, protože s rostoucím bříškem se maminky špatně pohybují apod. Co si budeme povídat, každá nastávající maminka ví své.

Dítě nechce ven!

Jestliže maminky překročí 40. týden, lékaři většinou navrhují vyvolání porodu. To se však mnohým maminkám nelíbí, a tak raději ještě několik dní vyčkávají. Jestliže tedy miminko přenášíte, musíte chodit častěji ke svému lékaři na kontroly. Ten pečlivě sleduje jak vás, tak i vaše miminko. Pokud se dítě narodí do 42. týdne, pak je vše v pořádku. To opravdové přenášení začíná právě od 42. týdne. V tomto období už mohou nastat komplikace, neboť placenta již není přizpůsobená pro tak velké miminko a lékaři musí hlídat o to pečlivěji jak maminku, tak i dítě a to i během porodu. Pokud tedy lékaři zjistí jakýkoliv problém, ihned přikročí k vyvolání porodu nebo k císařskému řezu.

Vyvolaný porod

O tom, zda je uměle vyvolaný porod vhodný se vede řada diskuzí. Zastánci tvrdí, že při přenášení je miminko v mnohem větším riziku, než když se čeká, jestli bude chtít na svět nebo ne. Odpůrci zase tvrdí, že každé miminko zná svůj čas a je tedy lepší počkat, protože při vyvolaném porodu přijde na svět nepřipravené.

Jak se vyvolává porod?

Vyvolávání porodu se liší podle délky těhotenství a podle děložního hrdla. Zpravidla lékaři vyvolávají porod vaginálními tabletami a gely, které obsahují hormony, které tělo vylučuje při porodních stazích.