Představte si situaci – jste venku se svým dítětem. Jste si naprosto jistí tím, že vaše dítě má dobré vychování a že ví, jak se chovat na veřejnosti. Pak najednou, v jakékoliv situaci, vyhrkne vaše dítě něco, co postrádá takt a nevinnost. A vy se cítíte trapně.
V první řadě je důležité si uvědomit, že každý z nás byl jednou dítětem. Všichni jsme jednou byli v situaci nebo alespoň budeme, kdy naše sladká ratolest řekne něco, co není až tak úplně v pořádku nebo je dokonce skutečně vulgární. A i když se vy můžete snažit jakkoliv dítě přinutit, aby už se to neopakovalo, je to marné. Jste bezmocní? Nebuďte, protože vaše dítě za to nemůže.
Nebudťe naštvaní
Možná vás taková situace dokáže dostat do rozpaků a vy tak začnete k dětem vysílat negativní signál – chcete, aby se naučilo správným věcem a také, aby správné věci říkalo. Chcete posílit jeho sociální důvěru. I když vám v dané situaci může být sebe víc trapně, nezapomeňte, kolik vašemu dítěti je let a v jaké fázi vývoje se zrovna nachází. Pokud ono nevhodné slovo potřebuje omluvu, vy buďte ti, kteří se omluví, ne vaše děti. Potom můžete svému dítěti říct například: „Vím, že si se snažil říct něco pěkného, ale bohužel to tak nevyznělo. Pojďme si o tom promluvit.“
Nesnažte se to zakrýt
V okamžiku, kdy vaše dítě řekne nevhodné slovo, si možná budete myslet, že je vhodné to nějak zakrýt či odvést pozornost. V některých případech ale právě vaše snaha odvést od nevhodného slova pozornost, na něj může ještě více upozornit. Proto se raději krátce omluvte. Nedělejte nic, co může celou situaci ještě více ztrapnit.
Buďte taktní, ale správně
Taktnost je určitý způsob sociální interakce, kterou je ale občas velmi obtížné zvládnout. Někteří o taktnosti neví vůbec nic. Možná znáte ve vašem okolí dospělého, který se ve výchově dětí dopouští neustálých přešlapů a chyb. Pokud je i pro vás jako pro rodiče těžké zabránit jim, aby říkaly ošklivé věci, pro děti je to pak těžké dvojnásob.
Snad nejlepším způsobem, jak si o tomto problému promluvit, je laskavost. Promluvte si se svým dítětem a znovu mu vysvětlete, že se říká prosím a děkuji a že spousta věcí se dá říct mnohem lépe a vhodněji. Například mu můžete ukázat, jak někoho pochválit či se můžete raději zaměřit i na to, o čem si vaše dítě myslí, že je zvláštní a neví, jak k tomu přistupovat (tudíž používá nemravná slova).