Puberta. Velmi náročné období nejen pro samotného puberťáka, ale také pro jeho blízké okolí. Pokud Vaše dítě projde tohle období s klidem, bez vzdorů a vzpurných názorů, ze kterých vám vstávají hrůzou vlasy na hlavě, pak máte štěstí. Ale ani vy nezabráníte tomu, aby se vaše dítě nezamilovalo. A právě tehdy, v době jeho zamilovanosti, se může váš milý potomek radikálně změnit. Jak tomu tedy zabránit?
Co prožívá?
Co prožívá teenager? Jak jsme již psali, tohle období je mnohdy plné vzdoru. Aniž by to mysleli náctiletí špatně, začínají přemýšlet sami za sebe. Mnohdy sice špatně, ale od toho jsou rodiče, aby jim myšlenky mírnou formou poupravili a navedli je nenásilně správným směrem. Puberťáci začínají pociťovat, že škola není v životě zase tak důležitá, že mít kolem sebe dobré lidi a přátelé je vlastně to nejdůležitější a pozor, jejich nová láska je ta pravá a osudová a budou spolu až do konce svých životů. Takže, milí rodičové, připravte si trpělivost, toleranci, pochopení a papírové kapesníčky. Budete je s velkou pravděpodobností potřebovat!
Změny nálad
Období puberty přináší do života našeho puberťáka lásku. No není to krásné? První zkušenosti, které budou ovlivňovat budoucí vztahy. Proto je velmi důležité, aby se váš puberťák smířil se vším zlým, co ho v tomhle období potká. Mějte na paměti, že tohle období není snadné pouze pro vás, ale také pro vaše dítě. Jeden den ví, že je nový objev ten pravý a druhý den je to ta “největší trapka a blbka pod sluncem”. Myslíte si, že vaše puberta proběhla v klidu? Určitě i vy jste byli pod vlivem hormonů a určitě i o vás měli rodiče starost. Buďte proto tolerantní ke svým dětem.
Tolerance je na místě
Jelikož je tento článek především o zamilovaných puberťácích, vypustíme všechny jejich jiné starosti a pokusíme se vám poradit, jak s takovým zamilovaným puberťákem jednat. Přestože my všichni víme, že jejich vztah asi opravdu nevydrží do konce jejich života ( i když existují výjimky) tuhle informaci svým zamilovaným dětem raději neříkejte. Neberte jim iluzi. Ale také je na druhou stranu neopíjejte rohlíkem, že se skutečně nikdy nerozejdou. Ať už jsou vaši puberťáci takoví nebo makoví, případný rozchod je velmi raní a je jenom na vás, abyste jim pomohli se s touto krutou bolestí smířit, aby mohli bez větších problémů prožívat další vztahy. Formujte jejich myšlení a dávejte jim najevo, že jsou pro vás důležití a že jste tady pro ně, i když je jejich láska opouští. Tohle je přece život. A život má být co nejkrásnější. Dejte proto svému puberťákovi najevo, že ho milujete a buďte mu oporou. Vždyť kdo jiný by to měl dělat, než právě rodič?
Hlavně klid
Klasická situace. Váš puberťák odchází z domu.
“Kam jdeš?” ptáte se.
“Ven,” odpovídá znuděně a naštvaně, protože ho už zase chcete mít pod kontrolou, jako by nebyl soběstačný.
“A s kým?”
“Ježíši, mami. S kým asi. No přece s Andulkou.”
“S Andulkou? Kdo je Andulka?” ptáte se zvědavě.
“S Andulkou – mojí holkou, ne?” odvětí váš puberťák.
Co v takové situaci dělat? Hlavně nepanikařte. Nepřipouštějte si možné scénáře, např. že se za devět měsíců vaše rodinka hezky rozroste o nového člena. Pokuste se zachovat klid a popřejte mu hezkou zábavu, ale nezapomeňte dodat, v kolik hodin se má vrátit domů a že až přijde, můžete si pokecat o tom, jak se s Andulkou bavil. Váš puberťák ocení, že jste neudělala scénu a navíc budete vypadat jako skvělý rodič. Z toho šoku, který vám právě vaše dítko způsobilo se raději vzpamatovávejte až když se zaklapnou dveře za vaši ratolestí.
Nenápadné výzvědy
Při vhodné příležitosti začněte nenápadně vyzvídat. O koho jde? Je to spolužačka, spolužák? Nebo snad sourozenec kámoše či kámošky. Dávejte si však velký pozor na to, aby to nevypadalo jako při výslechu!!! To se váš puberťák stáhne do sebe a vy se nedozvíte nic. Vzpomeňte před ním na svou první lásku a rozhodně mu neříkejte, že jste se dívali pouze do očí, když jste hráli piškvorky. Přiznejte se k nějaké své pikantnosti – první pusa, zamilovaný dopis. Nesnažte se hrát na chytrého a v žádném případě jeho lásku nebagatelizujte. Pokud tohle nezvládnete, váš puberťák vám příště nic neřekne a navíc vám začne s velkou pravděpodobností lhát. Jestli máte doposud se svým puberťákem přátelský vztah, sám se rozpovídá a vy dostanete přesně to, co jste chtěla. Pak budete moci teprve analyzovat jeho vztah a nastavit pravidla, které váš puberťák stejně asi nepochopí.
A to spolu chodíte, nebo…chodíte?
Není chození jako chození. Chození se mění podle věku puberťáka a proto by měla být vždy na místě nějaká ta pravidla. Do 14 – 15 let by měl váš puberťák mít své “rande” vždy ve společnosti ostatních svých vrstevníků. Jako rodič byste vždy měli trvat na tom, že chcete vědět s kým a kam se váš puberťák chystá. Nepolevujte ze zavedených zvyků – času návratu domů. Láska, neláska – doma budeš včas. Dříve nebo později přejde váš puberťák se svou láskou do fáze, kdy začnou randit sami, bez svých kamarádů. Tohle obnáší jistá rizika, se kterými vy bohužel nic moc nezmůžete. Ale pokud jste správný rodič, jistě jste svého potomka o rizicích poučili a pak vám nezbývá než mu důvěřovat.
Konec lásky
Dříve nebo později, za měsíc nebo za rok, s úlevou nebo s pláčem se váš puberťák rozejde se svou láskou svého života. Existují sice výjimky, které potvrzují tohle pravidlo, ale je to tak. Jeho lásky je konec. A rozchod je vždy bolestivý. A právě teď vás vaše dítě potřebuje. Dejte mu svou náruč, podejte mu kapesník a nechejte ho se vybrečet a zanadávat. Opakujte mu stále dokola, že tohle trápení přebolí a potká jinou lásku, i když vám nebude věřit. Pokud vaše dítě dalo kopačky své lásce, buďte mu i přesto po ruce. Potřebuje totiž jistotu, že udělal správně. Buďte proto právě vy tím nejlepším přítelem, kterého váš potomek má.