Potřebujete odjet do práce nebo máte jakékoliv jiné povinnosti a řešíte, zda pro své dítě máte sehnat hlídání, nebo ho nechat poprvé doma samotné? Nebojte se ze svého dítěte udělat zodpovědného člověka a naučit ho troše samostatnosti.
Kdy je ten správný čas?
Neexistuje zřejmě nikdo na světě, kdo by vám řekl, kdy je ta správná doba na to, aby bylo dítě schopné přečkat nějaký čas doma samotné. Dokonce neexistuje ani žádný zákon – vše je tedy v rukou rodičů. Pokud nevíte, zda je správná doba na to, abyste své dítě nechali doma samotné, jednoduše se poraďte s kamarádkou, která s tím už má zkušenost. Rozhodovat však může i věk dítěte. Většinou matky své děti nenechávají bez dozoru, nebo hlídání, doma samotné zhruba do 6 let. Jakmile začne chodit do školy, je pro dítě dobré se začít učit nejen školním, ale také životním povinnostem, mezi které patří i soběstačnost.
I děti mají odpovědnost!
Před tím, než necháte své dítě doma samotné, se ujistěte, že si je vědomo všech pravidel vašeho domova. Být v prázdném domě nebo bytě může být pro spoustu dětí stresující a nepříjemné, a proto je důležité na to každé dítě připravit. Pokud víte, že vaše dítě se doma bojí být samotné a že si není vůbec jisté, zda by to zvládlo, jednoduše to neriskujte. Dítě, které je schopné přečkat nějaký čas bez dozoru, musí tuto zkušenost vyžadovat nebo být schopné samo říct, že je připravené.
Stanovte pravidla
Jakmile se rozhodnete pro to, že vaše dítě necháte doma samotné, je důležité si stanovit určitá pravidla a hranice. Mezi ty základní patří např. neotvírání dveří cizím lidem. V nejlepším případě uděláte, když svému dítěti zakážete reagovat na jakékoliv klepání a zvonění na dveře. Jinými slovy – dostane povinnost dělat, že nikdo není doma.
Opatření
Než své dítě úplně opustíte a necháte ho doma samotné, ujistěte se, že jste mu dala všechny telefonní čísla a jiné kontakty, které by mohlo využít v různých, naléhavých případech. Pokud máte v okolí nějaké sousedy, jednoduše je informujte o tom, že vaše dítě bude dnes doma poprvé samotné a můžete je požádat i o případnou kontrolu. Taková kontrola ale většinou vyžaduje vaše klíče. Pokud to tak nechcete, jednoduše je požádejte, aby dítě zkontrolovali telefonicky – o tom musíte ale informovat i své dítě.
Důvěřujte svému dítěti!
Už je to pár minut, co jste svého syna nebo dceru nechala doma a už máte tendence vytáčet hovor nebo psát sms zprávu. Zapomeňte na to! Důvěřujte své ratolesti, že to zvládne. Pokud ho budete příliš kontrolovat, i dítě si může myslet, že mu nedostatečně důvěřujete.
Pochvalte ho!
Jakmile se vrátíte domů, dejte svému dítěti najevo, jak jste na něj hrdá, že vydrželo bez problému zůstat doma samotné. Řekněte mu, že je to konečně „velká“ holka/kluk a že vám dělá radost. Posílíte vzájemnou důvěru a nezávislost. Vaše dítě takové povzbuzení velice ocení!