Mnoho čerstvých maminek se potýká s problémem dětského pláče. Není tedy divu, že pokud i vaše dítě neustále brečí a vy kvůli tomu musíte neustále v noci stávat, začínáte si připadat tak trochu bláznivě.
Maminky často mají velký problém poznat, jaký je důvod toho, že jejich miminko neustále pláče. Snaží se tento problém vyřešit různými způsoby, ale mnohdy mohou samotné výkřiky ještě zesílit právě tím, že se dítěti nedopřeje to, co zrovna v onu chvíli potřebuje. Avšak měli byste vědět, že děti nikdy nebrečí jen tak pro nic za nic a s trochou praxe je pak už naprosto jednoduché poznat, proč pláče i to vaše. Sestavili jsme proto jednoduchý přehled důvodů, proč kojenci neustále pláčou.
Důvod č. 1 – pláč z hladu
Toto je naprosto jednoduché poznat. Většinou pláč z hladu začíná jako velmi nenápadné vzlyky a nakonec stoupá čím dál tím víc. Dítě je v takové situaci velmi zoufalé a snaží se právě pláčem naznačit, že je něco v nepořádku. Pláčem prosí o jídlo. Pláč z hladu bývá často pro některé maminky nesnesitelný a také neutišitelný. Fakt, že má dítě hlad se ale snaží dávat najevo i jinými způsoby – například, že vám začne sát prst nebo se snaží přisát k bradavce přes vaše oblečení. S pomocí těchto podnětů pak můžete snadno rozluštit, že má váš drobeček hlad.
Důvod č. 2 – pláč z bolesti
Jestliže vaše dítě začne z ničeho nic hlasitě plakat, může se jednat právě o pláč, který je způsobem bolestí. Jedná se o velmi hlasitý a intenzivní pláč. Pokud se dítě snaží uprostřed pláče „chytit vzduch“, tzn. hlasitě se nadechuje, může se jednat právě o bolest. Tento typický pláč lze slyšet nejčastěji při očkování, které se malým dětem rozhodně nelíbí.
Důvod č. 3 – pláč z nedostatku pozornosti
Jestliže začně vaše dítě vydávat podivné vzlykavé zvuky, může to znamenat, že se snaží připoutat si vaši pozornost. Zejména pokud mu nedpořejete onu pozornost hned, jemné vzlyky se mohou změnit v úporné volání nebo křik. Dítě může být vzteklé, jelikož touží po pomazlení, polibku – jednoduše po čemkoli, co je spojené s vámi. Jakmile dítěti věnujete patřičnou pozornost, tyto vzlyky a křik ustane.
Důvod č. 4 – pláč z ospalosti
Pokud je dítě unavené, může se uchýlit k nečekaným a nepříjemným výkřikům, ke kterým často patří také kňučení. Takový pláč je typický zejména pro ty děti, které jsou unavené a nemohou se obrátit ke spánku. Je to ale i typický pláč, pokud má dítě mokré plenky nebo je nadměrně zapojováno do aktivit.
Důvod č. 5 – pláč z nepohodlí
Pláč, který je tichý, mrzutý a postrádá veškerou energii a intenzitu naznačuje, že vašemu dítěti není pravděpodobně nejlépe. Tyto příznaky jsou doprovázeny nejčastěji onemocněním jako je horečka, kašel, kýchání, průjem, únava či apatie. Tento pláč patří mezi ty nejdojemnější.