Existuje spousta „zaručených“ babských rad, které slibují odstranění různých typů skvrn z koberců. Avšak ne vždy jsou takové amatérské metody účinné, a proto je nutné spolehnout se na odborné postupy čištění koberců, které předejdou poškození koberce.

cisteni-kobercu-vysavac

Profesionální čištění koberců není tak komplikované, jak se na první pohled zdá. Pojďme se s ním tedy blíže seznámit a srovnat, jaké metody čištění se hodí pro jaké znečištění a typ koberce.

Suché čištění koberců: postup a použití

Zprvu se pojem „suché čištění“ může jevit jako čirý nesmysl, ale právě proto je důležité pochopit jeho princip, který je v podstatě velmi jednoduchý.

Suché čištění koberců je prováděno za pomoci sypkého prášku či granulátu. Ten je do koberce vpraven za pomoci dvou kartáčových válců, které jdou proti sobě. Prášek se tak dostane do každého kobercového vlákna a může se nechat působit podle potřeby, do jeho zaschnutí. Následně je „posbírán“ strojem zakončeným speciálně uzpůsobeným sběračem. Takto vyčištěný koberec lze okamžitě znovu použít.

Suchá metoda je vhodná i v případě čištění částí koberců. K suchému čištění se nejčastěji přistupuje ve vytížených prostorách, které musí zůstat přístupné. Dobrý výsledek čištění je dán zejména použitím kvalitního čisticího prášku, který nezanechá na koberci žádné chemické stopy, takže koberec nebude o nic náchylnější k dalšímu ušpinění.

Mokré čištění koberců: postup a použití

Mokré neboli extrakční čištění koberců je tradičnějším postupem, při kterém jsou odstraněny nečistoty a skvrny nejen z povrchu koberce, ale také z jeho struktury. Hloubkové extrakční čištění je v podstatě prováděno proudem vody s šetrným chemickým přípravkem o vhodném tlaku. Voda je ihned odsávána do sběrné nádoby, takže i po takzvaném mokrém čištění je koberec poměrně suchý.

Extrakční metoda čištění je vhodná pro přírodní i syntetické materiály, avšak nehodí se pro koberce s dlouhým vlasem, pro perské koberce, kožené materiály, semiš apod.

Suché versus mokré čištění koberců?

Vhodná metoda se volí nejen s ohledem na materiál, z něhož je koberec vyroben, ale také jestli se jedná o koberec přilepený lepidlem rozpustným vodou, či nikoli. V obou případech však platí, že je vhodné provádět čištění koberců pravidelně, nejméně jednou ročně, v případě více zatěžovaných koberců i dvakrát do roka. Moderní metody čištění ani při opakovaném využití nijak neničí kobercová vlákna a nemění ani barevný vzhled koberce.

Obě metody čištění odstraní větší skvrny i nečistoty, které jsou pouhým okem neviditelné, včetně roztočů, prachu a dalších mikroorganismů. Roztoči se však mohou skrývat také v čalouněném nábytku, přičemž i sedací soupravy či čalouněné židle lze snadno vyčistit extrakční metodou.