Ještě teď se vám sbíhají sliny na jazyku, když si vzpomenete na jídla, která připravovaly vaše babičky? Staročeské recepty jsou opravdu klasika. Voní pohádkově, chutnají perfektně a vyvolají v nás neskonale krásné vzpomínky na dětství.
Klasické české buchty
500 g polohrubé mouky, špetka soli, 70 g cukru, 70 g másla, troška citrónové kůry, kostka droždí, troška mletého muškátového květu, 2 žloutky
náplň: švestková povidla asi 3 dl, špetka skořice, troška strouhané citrónové kůry, lžička rumu a pokud chceme povidla zahustit, můžeme tak provést trochou rozdrcených piškotů
Do půlky vlažného mléka přidáme trochu cukru a droždí, dobře rozmícháme a necháme vzejít kvásek. Pak do mísy dáme mouky, sůl, citrónovou kůru a trošku muškátového oříšku. Do směsi přidáme vzešlý kvásek, ve zbylém mléce rozmíchané žloutky a máslo, které jsme mezitím nechali rozpustit a trošku vychladnout. Vypracujeme těsto, které necháme zakryté utěrkou vykynout.
Vykynuté těsto rozválíme na vále. Pak z něj vyřízneme větší čtveřečky, které naplníme směsí. Do středu položíme náplň a rohy spojíme, buchtu pěkně zabalíme. Pekáč vymažeme sádlem nebo máslem, buchty naskládáme na pekáč, necháme ještě asi tak 30 minut ještě kynout a pak je upečeme dozlatova. Hotové buchty posypeme moučkovým cukrem.
Šišky s mákem
800 g brambor, 1 vejce, 1 žloutek, troška soli, 300 g polohrubé mouky
N posypání si připravíme mák asi 100 g, 100g másla a 100 g moučkového cukru.
Mák si musíme předem umlít a nebo si zakoupit už mletý.
Brambory uvaříme doměkka ve slupce. Když jsou uvařené, scedíme je a necháme je vychladnout. Poté je oloupeme a nastrouháme najemno. Přidáme do nich vejce, žloutek, sůl a mouku. Vypracujeme těsto. Pak si těsto rozdělíme nejlépe na čtyři díly a z každého dílu vypracujeme váleček. Ten pak nožem rozkrájíme na kousky. Z každého kousky pak vypracujeme rukou váleček. Do velkého hrnce nalekej vodu, trochu ji osolíme a přivedeme k varu. Šišky vkládáme do vody a vaříme dokud nevyplavou na povrch. Pak je scedíme a na talíři posypeme mákem a zalijeme rozpuštěným máslem.