I když nám počasí příliš sluníčka zatím neukázalo a tak nám možná může připadat, že léto ještě pořádně nezačalo, je pravdou, že se prázdniny pomalu chýlí ke konci. Takže pokud se nechcete později stresovat, mohli by jste pomalu začat myslet na začátek školního roku.
Jestliže máte doma prvňáčka, pak je opravdu nejvyšší čas shánět vše potřebné do školy, protože toho nebude málo. Důležité je mít seznam, který (pokud ho ještě nemáte) vám dají ve škole, do které bude vaše dítě docházet.
Vedle všech sešitů a pastelek je asi nejdůležitější častí výbavy školáčka jeho aktovka. Při výběru aktovky se neřiďte pouze vzhledem, ale hlavně funkčností a kvalitou. Na trhu je opravdu bohatý výběr a vy se nejprve soustřeďte na zádovou část aktovky a popruhy. Zádová část by měla být anatomicky tvarovaná a dostatečně pevná a popruhy široké a tvarované kolem ramen a nastavitelné. Polstrování popruhů také nepodceňujte, vždyť váha, kterou bude vaše ratolest denně přenášet do školy a zpět není zanedbatelná. Pamatujte, že vaše dítě roste a vy jej dobrou aktovkou a dohledem nad správným držením těla při učení, můžete ochránit před skoliózou. Aktovka má rovněž splňovat zdravotní a bezpečnostní normy. Kvalitní a pokud možno takový materiál, kterýž se může i prát (odnímatelné výztuhy zad), a reflexní zóny by měly být samozřejmostí.
Při výběru aktovky i ostatních školních pomůcek uděláte nejlépe, když si nejprve zjistíte výrobky, které přicházejí v úvahu a poté teprve necháte z tohoto výběru vybírat své dítě. Motiv a vzhled je pro prvňáčky obzvláště důležitý. Přináší si tak do zcela nového prostředí třídy kus svého zázemí a cítí se ve škole mnohem jistěji a lépe.
Co se týče ostatních pomůcek jako jsou psací potřeby, nůžky apod., doporučuji raději zakoupit kvalitní věci. Ušetříte tím svému dítěti pozdější starosti. Situace, kdy pero vyteče a zašpiní vše včetně žáčka a nebo vysvětlení paní učitelce, že muselo dítě nakreslit slunce i všechno ostatní růžovou, jelikož ostatní fixy dopsaly, vám mohou připadat banální. Vašemu školáčkovi ale určitě ne. Navíc dítě s kvalitním vybavením nezíská škodlivý postoj k věcem („to nic, koupíme nové“), kterému se s nekvalitním zbožím nevyhnete, ale naopak se naučí o své věci pečovat a vážit si jich.