I přesto, že si těhotné ženy kolikrát myslí, že vědí o svém těhotenství vše, není tomu tak. Svět mateřství sebou přináší velkou spoustu tajemství a ne příliš uveřejněných informací, které byste však měla vědět. Pokud i vy čekáte přírůstek nebo o něm v budoucnu uvažujete, určitě se informujte o všem, co je pro vás a vaše miminko důležité? A co vám prozradíme my?
• Kdy je ten správný čas mít dítě?
Přiznejte si, kolikrát v životě jste si tuhle otázku položila. V naší společnosti žijí ženy, které jsou rozhodnuté, že nechtějí mít žádné děti, chtějí se věnovat své kariéře. Pak ale přijde zlom, kdy zjistí, že by jim s vlastním dítětem bylo možná ještě lépe. Většinou už je to ale na hraně, kdy biologické hodiny tikají jako o závod. Tak položte si otázku, kdy myslíte, že je ten správný čas mít dítě? Mnozí vědci a mnohé studie poukazují na to, že správný čas na početí dítěte je rozsáhlý. Jedná se o rozpětí 15 let, jinými slovy řečeno, vaše dítě by mělo přijít na svět, když vám je mezi 20 až 35 lety. To je optimální věk žen pro porod.
Jak už bylo řečeno, vědci zkoumají ženy a jejich těhotenství a z mnohých výzkumů a studií vyšlo najevo, že šance na potrat, narození mrtvého dítěte nebo komplikace u porodu se výrazně může projevit u žen, které se rozhodnou mít své dítě po 35 letech života. Krom těchto komplikací může nastat i to, že žena v těchto, nebo vyšších letech nebude moci rodit přirozenou cestou, ale dítě bude muset na svět přijít tzv. císařským řezem. Navíc ženy, kterým je méně než 35 let, mají až 31% šanci na úspěšné umělé oplodnění, kdežto ženy nad 42 let, mají tuto šanci pouze 5%.
• Jste obézní? Ultrazvuk vašeho dítěte může lhát!
Jak už je řečeno v předešlém bodě, mnohé výzkumy a studie nám neustále odhalují další a další tajemství těhotenství a porodu. Nové výzkumy nyní ukazují, že je-li žena obézní a těhotná, mohou být výsledky ultrazvukových vyšetření plodu omezená, nebo dokonce nepřesná. Výzkumníci totiž zkoumali víc jak 12 000 ultrazvukových vyšetření a došli k závěru, že schopnost idenfitikovat pohlaví dítěte se zmenšuje, když má žena příliš vysoké BMI. Ukázalo se, že určení pohlaví dítěte byl u 250 žen správné a jen 1 mylné. U silnějších a obézních žen je to 1 mylné z pouhých 100 vyšetření. I toto by tedy mohlo výrazně motivovat maminky, že je důležité před otěhotněním a vůbec pro život, shodit přebytečná kila a držet si BMI v rovnováze okolo 18.
• Bude to chlapec nebo dívka? Statistiky jsou jasné!
Existuje tu jasná skutečnost, že pohlaví plodu je určena v okamžiku početí a závisí na druhu spermií, které oplodní vajíčka. Pokud vaše vajíčko oplodní spermie chromozomu X, bude to dívka, pokud chromozomu Y, bude to chlapec. Mnohé z vás ale asi zajímá, zda je možné ovlivnit pohlaví dítěte. O tomto tématu lze různorodě spekulovat. Většina žen, i v současnosti, ačkoliv je to možná zvláštní, stále dávají na pradávné pověry a předsudky. Statistiky ukazují:
• Chlapci přicházejí při prvním porodu na svět častěji, zatímco dívky mají tendenci přicházet s pozdějším porodem.
• Starší pár má větší šanci, že počne holčičku, zatímco mladí lidé mývají spíše kluka.
• Plešatí muži mývají častěji chlapce, než dívky.
• Děti narozené v jednoročním intervalu mývají často stejné pohlaví. Pokud je interval vyšší nebo rovný třem rokům, s největší pravděpodobností bude vaše dítě opačného pohlaví než to první.
• Jestliže otěhotníte brzy po potratu, je pravděpodobnější, že se vám narodí holčička.