Během těhotenství mívají ženy různé problémy – žaludeční potíže, bolesti zad, nebo také mnoho těhotných trpí na zánět vedlejších nosních dutin. Častým problémem ale mohou být i různé infekce, které se tvoří v dutinách nosních. Příčinou je zanícení nosních průchodů. Ale i přesto se proti těmto problémům dá bojovat. Chcete vědět jak?
Mezi nejčastější příznaky zánětu vedlejších nosních dutin je rozvoj bolesti hlavy, ale také mezi ně patří obyčejné ucpání nosních dutin nebo zbarvený výtok z nosu. Samozřejmě lidé, kteří trpí na zánět vedlejších nosních dutin, mají problémy se snadným dýcháním.
A pokud vás zajímá, proč právě těhotné ženy často trpí na tyto problémy, my vám odpovíme. Existuje celá řada příčin. Mezi nejčastější příčiny patří alergie, ty mohou způsobit ucpání a následné zanícení, což vede také k infekci a potížím. Zánět vedlejších nosních dutin může být ale také způsoben nachlazením a chřipkou. Zejména u těhotných žen se objevují příznaky a následný zánět vedlejších nosních dutin vlivem hormonálních změn. Zvýšená hladina estrogenů v těle během těhotenství vede k otoku nosní sliznice, což znamená, že dýchací cesty jsou podrážděné. Pokud přemýšlíte nad tím, jak proti tomuto problému bojovat, šlo by to snadno vyřešit léky, ale vzhledem k tomu, že v těhotenství se ženám doporučuje spíše léky omezit, je dobré se porozhlédnout po lepší alternativě.
Mnoho lékařů doporučuje provést tzv. parní inhalaci. Ta pomáhá ulevit od příznaků zánětu vedlejších nosních dutin – zejména tím způsobem, že se nosní dutiny zbavíte přebytečného hlenu, čímž se zjednoduší proces dýchání. Ptáte se, jak to provést? Doporučuje se například uvařit si horou vodu v hrnci a dýchat páru, ovšem na škodu není ani to, když si pustíte teplou sprchu a budete jí „kropit“ nos a nosní dutiny, což by mohlo být příjemnější. Kdo není fanouškem parní inhalace, může vyzkoušet slané kapky, které pomáhají ředit hlen, čímž se poskytuje úleva od infekce. Solné kapky lze koupit v lékárně, nebo si je můžete vytvořit doma. Jak? čtvrtinu lžičky soli smícháte se šálkem vody. Přidáte 2-3 kapky roztoku chloridu sodného. Kapejte do nosu několikrát denně. Potíže by měli ustoupit, resp. se zmírnit zhruba v 10 minutách. Solné kapky se doporučují používat zejména před spaním, kdy je celkově „tělo“ v klidu, vy dýcháte klidněji, protože nemluvíte.
Další rada zní – pijte hodně tekutin. I to může zmírnit problémy, které jsou infekcí způsobeny. Pijte teplý čaj, vodu, ovocné šťávy a polévky. Držte se dál od kofeinových a sycených nápojů. Všechny tyto metody jsou bezpečné jak pro matku, tak dítě. Tělo není vystaveno žádné chemii. Pokud však vaše problémy přetrvávají, poté kontaktujte lékaře.