Ideální doba pro početí dítěte je podle lékařů kolem dvacátého roku života. V tomto období má žena největší šanci, že těhotenství a následný porod proběhnou hladce, bez zbytečných komplikací. S ohledem na současný životní styl mladých lidí však není výjimečné, když se páry pro miminko snaží až po třicítce. A výrazně přibylo žen, které se do mateřství hrnou ještě o něco později. Jaké jsou výhody a nevýhody takového rozhodnutí?
Starší ženy jsou vyzrálejší a lépe zajištěné
Začněme výhodami, protože těch je podstatně méně než negativ. Spousta párů odkládá početí dítěte z finančních důvodů. Mladí lidé obvykle nedisponují vlastním bydlením a nemají ušetřenou dostatečně velkou rezervu. Statisticky jsou zajištěnější lidé ve věku od třiceti let. Zároveň se chovají zodpovědněji a o děti lépe pečují.
Proč se miminko odkládá „na potom“?
Najdou se však i jiné než finanční důvody, proč páry založení rodiny odsouvají do pozdějšího věku. Pro mladé lidi jsou často důležitější kariéra, cestování a zábava. Skloubit tyto věci s péčí o miminko bývá poněkud obtížné a leckdy i nemožné.
V pozdějším věku klesá šance na přirozené početí
Problémy s početím dítěte přirozenou cestou mají i mladší páry, ovšem v pozdějším věku jsou šance podstatně nižší. Umělé oplodnění podstupuje po dosažené čtyřicítky v průměru každá druhá žena a počet výrazně stoupá i ve věkové skupině třicátnic.
Zajímavost: Česká republika patří k nejvyhledávanějším destinacím tzv. „medicínských turistů“, kteří sem jezdí právě za účelem asistované reprodukce. Důvodem je nejen vysoký standard služeb, ale také příznivá liberální legislativa.
Nevýhodou těhotenství v pozdějším věku však není jen menší šance na otěhotnění, ale i větší riziko komplikací při porodu a delší zotavování.
Problémy s početím ve vyšším věku mohou samozřejmě souviset také s nezdravým životním stylem partnera. Kombinace dlouholeté konzumace alkoholu, kouření, špatného stravování a nadváhy vede ke snížení plodnosti. Páry proto stále častěji využívají darování spermií od mladších a zdravějších dárců.